Jagielloński obronił złoto (foto)

Zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet. Triumf UJ Kraków. Medale Wałbrzycha i Gdańska.


Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu to największe halowe wydarzenie w żeńskiej piłce nożnej. Ogólnopolska rywalizacja studentek po raz pierwszy odbyła się w 2008 roku jako Turniej o Puchar Zarządu Głównego AZS. Po trzech latach impreza ciesząca się coraz to większym zainteresowaniem przekształciła się w AMP.

Drużyny, aby zakwalifikować się do finału rozgrywanego w Poznaniu musiały przejść przez eliminacje. Turnieje półfinałowe odbyły się w Warszawie - dla uczelni z północnej części kraju oraz w Krakowie - dla uczelni z południowej części Polski. W obu turniejach wystąpiło łącznie 40 uczelni z czego 15 mogło wywalczyć awans do turnieju finałowego.

Awans uzyskało 15 drużyn, a UAM Poznań miał zapewnione miejsce w gronie finalistów jako gospodarz. Z półfinału "A" w Poznaniu awansowało siedem drużyn, a z półfinału "B" w Krakowie awans uzyskało osiem drużyn. To podział według klucza z równym uwzględnieniem całkowitej liczby uczestników obu półfinałów.

Turniej finałowy wygrał grający na co dzień w Ekstralidze - na trawie i w hali - zespół UJ Kraków. W finale Jagiellonki pokonały swojego ligowego rywala z trawy - PWSZ Wałbrzych 2:1. Trzecie miejsce na podium zajął UG Gdańsk. Jagiellonki tym samym wygrały trzecie AMP'y z rzędu.

Najwięcej bramek w turnieju strzeliła Patrycha Michalczyk z US Szczecin. Za najlepszą golkiperkę turnieju finałowego ponownie uznana została Denisa Mochnacka z UJ, natomiast tytuł najlepszej zawodniczki mistrzostw otrzymała Klaudia Fabova z PWSZ Wałbrzych.

Akademickie Mistrzostwa Polski 2020
1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
2. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
3. Uniwersytet Gdański
4. Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie
5. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
6. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
7. Uniwersytet Szczeciński
8. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
9. Uniwersytet Warszawski
10. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
11. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
12. Politechnika Śląska w Gliwicach
13-16. Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Galeria