Mundial 2023 w Australii i Nowej Zelandii

Mistrzostwa Świata w 2023 roku zorganizuje wspólnie Australia i Nowa Zelandia. Zagrają w nich aż 32 reprezentacje.


Poznaliśmy gospodarza najbliższych Mistrzostw Świata. Po raz pierwszy w historii kobiecego Mundialu mistrzostwa globu zostaną zorganizowane wspólnie przez dwa kraje. Gospodarzem Mistrzostw Świata w 2023 roku będzie wspólnie Australia i Nowa Zelandia. Taka decyzja zapadła podczas czerwcowego głosowania FIFA.

Oprócz Australii i Nowej Zelandii o prawo organizacji najważniejszego kobiecego turnieju ubiegała się jeszcze Kolumbia, Brazylia i Japonia. Te dwa ostatnie kraje wycofały się przed ostateczną fazą podejmowania decyzji przez FIFA. Finalnie członkowie FIFA mogli dokonać wyboru między Kolumbią a Australią i Nową Zelandią. W głosowaniu 63% głosów uzyskała oferta Australii i Nowej Zelandii. Oprócz prezesa FIFA, Gianni Infantino wszyscy pozostali głosujący z Europy poparli kandydaturę Kolumbii.

W mistrzostwach zaplanowanych na 2023 roku po raz pierwszy zagrają aż 32 reprezentacje narodowe. To o osiem więcej niż dotychczas. Gospodarze będą mieli w nich zapewnione miejsce bez konieczności gry w eliminacji. W Europie eliminacje rozpoczną się w przyszłym roku.

Reprezentacja Polski, która aktualnie zajmuje 28. miejsce w rankingu FIFA jeszcze nigdy nie zdołała zakwalifikować się do Mistrzostw Świata, jak i również do Mistrzostw Europy. Obecnie nasza kadra bierze udział w eliminacjach do EURO 2022, które odbędą się w Anglii.

Aktualnymi Mistrzyniami Świata są piłkarki USA, które wygrały Mundial 2019 rozgrywany we Francji, a także wcześniejszy Mundial 2015, który odbył się wówczas w Kanadzie. Kobiecy Mundial tak samo jak męski odbywa się co cztery lata.