Nasi we władzach Zarządu Głównego AZS

Osoby związane z piłką nożną kobiet weszły w skład nowego zarządu Akademickiego Związku Sportowego.


Pod koniec czerwca w Warszawie odbył się Zjazd Akademickiego Związku Sportowego, który miał charakter wyborczy. Wybrano na nim nowe władze krajowego AZS na kadencję przypadającą na lata 2020-2024. Do składu zarządu wybrane zostały osoby - bardziej bądź mniej - powiązane ze środowiskiem piłki nożnej kobiet.

Na kolejną kadencję prezesem krajowego AZS został wybrany Alojzy Nowak. To rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz jednocześnie prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Warszawskiego, który ma swoją drużynę kobiecą w Ekstralidze futsalu oraz dotychczasowej II lidze na trawie. Wiceprezesem do spraw kontaktów międzynarodowych pozostał Marian Dymalski. To dotychczasowy prezes grających w Ekstralidze kobiet piłkarek AZS Wrocław. Ostatnio jego klub został przejęty przez Śląsk Wrocław. Dymalski bardziej był jednak znany z działalności w AZS, Polskim Komitecie Olimpijskim czy choćby w Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego niż z zaangażowania w sprawy piłki kobiecej - podobnie zresztą jak profesor Nowak z Warszawy.

Wiceprezesem ds. upowszechniania kultury fizycznej na kolejną kadencję wybrany został Tomasz Wróbel wywodzący się z Politechniki Opolskiej. To były szkoleniowiec piłkarek Unii Opole. W sezonie 2010/2011 razem z Unią zdobył mistrzostwo Polski w lidze kobiecego futsalu. Miejsce w prezydium zarządu utrzymał Konrad Wełpa, prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego. Klub, którym kieruje ostatni sezon zakończył na 4. miejscu w Ekstralidze kobiet na trawie, wygrał Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu, a ponadto jest aktualnymi mistrzem kraju w rozgrywkach futsalu PZPN. Uniwersytet Jagieloński to aktualnie najlepsza drużyna o profilu AZS uczestnicząca w rozgrywkach prowadzonych przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Po raz pierwszy miejsce w prezydium ZG AZS uzyskał Tomasza Aftański, który od lat jest trenerem futsalistek AZS UG Gdańsk. Razem ze swoją drużyną uczestniczy on w rozgrywkach Ekstraligi futsalu oraz w Akademickich Mistrzostwach Polski w żeńskim futsalu. Aftański uzyskał najwyższy wynik w wyborach na członka Zarządu Głównego. Członkami zarządu zostali także inni trenerzy związani z żeńskim futsalem. To Daniel Bukalski z Krakowa oraz Aleksander Fangor z Katowic. Zarząd Główny AZS składa się z 12-osobowego prezydium oraz 22 członków zarządu. W tym roku o reelekcję na członka zarządu nie starali z kolei m.in. Anna Tymińska-Bella z Wrocławia (była piłkarka) czy choćby Marek Lemański z Zielonej Góry (trener i były członek sztabu reprezentacji Polski kobiet "A").

Spośród rozgrywek prowadzonych przez Akademicki Związek Sportowy największe znaczenie w piłkarstwie kobiecym mają Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu. W tym roku po raz pierwszy odbędą się także AMP w siedmioosobowej piłce nożnej, które dotychczas rozgrywane były pod egidą nie AMP lecz turnieju o Puchar Zarządu Głównego AZS. Najlepsze polskie zespoły uczestniczące w rozgrywkach prowadzonych przez AZS mają prawo uczestnictwa w wydarzeniach o zasięgu europejskim i światowym. Dwa lata temu Uniwersytet Jagielloński drugi raz z rzędu wywalczył brązowy medal na Europejskich Igrzyskach Studentek w futsalu, PWSZ z Wałbrzycha była w tym turnieju czwarta. Z kolei za rok w Poznaniu odbędą się Akademickie Mistrzostwa Świata w futsalu. Dwa lata temu akademicka reprezentacja Polski zajęła na nich piąte miejsce.