Ligi po nowemu. Od Ekstraligi po V ligę

Pierwsza liga będzie organizacyjnym klonem Ekstraligi. Pozostałe ligi zmieniają tylko swoje nazewnictwo o jeden.


Mimo, że to już czternaście miesięcy od ogłoszenia reformy piłkarstwa kobiecego przygotowanej przez Polski Związek Piłki Nożnej to podział poszczególnych lig nadal budzi sporo emocji, wątpliwości i pytań. W ostatnich dniach znacznie się one pogłębiły w związku z wycofywaniem się niektórych drużyn i pojawiającymi się informacjach o meczach barażowych o wolne miejsca w poszczególnych ligach/grupach.

Na razie wiadomo jak będzie wyglądał podział lig pod względem ich nazewnictwa i ilości zespołów mogących w nich występować.

Ekstraliga kobiet pozostaje bez żadnych zmian organizacyjnych. I liga zostaje przekształcona z dwóch grup po 12 zespołów w jedną 12-zespołową grupę obejmującą cały kraj. Oznacza to, że I liga będzie lustrzanym odbiciem Ekstraligi (taka sama ilość meczów, takie sam zasięg terytorialny).

Dotychczasowa pierwsza liga będzie drugą ligą z podziałem na dwie grupy, czyli trzecim poziomem rozgrywkowym. W ten sposób całe pozostałe nazewnictwo niższych lig spada o jeden w dół wobec dotychczasowej hierarchii. Na przykład III liga, która dotychczas była ligą wojewódzką teraz będzie ligą makroregionalną dokładnie taką samą, jaką dotychczas była II liga.

klasy rozgrywkowe 2020/2021
Ekstraliga - 12 zespołów
I liga - 12 zespołów
II liga - dwie grupy po 12 zespołów
III liga - cztery grupy po 12 zespołów
IV liga - ilość zespołów uzależniona od ilości zgłoszeń w województwie
V liga - powołana w razie dużej ilości zespołów w wojewódzkiej IV lidze na danym obszarze

Ekstraliga, I liga i II liga będą ligami uznawanymi za ligi centralne. III liga będzie ligą makroregionalną (międzywojewódzką). IV liga oraz V liga będą ligami regionalnymi (wojewódzkimi).