Ukraińska królowa w APLG Gdańsk

Valentina Tarakanova, która w barwach Stomilanek Olsztyn dwukrotnie została królową strzelczyń I ligi zagra w Ekstralidze.


Beniaminek Ekstraligi kobiet, Akademia Piłkarska LG Gdańsk pozyskała najlepszą zawodniczkę swojego głównego rywala w walce o awans do piłkarskiej elity z zeszłego sezonu. Do Gdańska przechodzi bramkostrzelna napastniczka Valentina Tarakanova, która w ostatnim czasie występowała w Kobiecym Klubie Piłkarskim Stomilanki Olsztyn.

24-letnia Tarakanova jest Ukrainką. Pomimo tego, że ostatnio grała na poziomie I ligi czyli drugiego szczebla piłkarstwa kobiecego w Polsce to mogła liczyć na powołania do seniorskiej reprezentacji swojego kraju. Wcześniej grała także w reprezentacji futsalu. W Polsce występuje od początku 2018 roku, kiedy to przyjechała do Olsztyna ze Zlagody Dnipro.

Na polskich boiskach zadebiutowała wiosną 2018 roku i strzelając dziesięć goli tylko w rundzie wiosennej została najskuteczniejszą zawodniczką północnej grupy I ligi. W kolejnym sezonie wbiła 20 bramek, a w ostatnim, który trwał w I lidze tylko przez rundę jesienną popisała się aż 18 trafieniami. W sezonach 2017/2018 i 2019/2020 zostawała królową strzelczyń północnej I ligi.  Łącznie strzeliła 48 bramek w I lidze.

Nowa piłkarka beniaminka z Gdańska ma bardzo dobre warunki fizyczne. Pod względem boiskowej postawy można ją porównywać do innej zagranicznej zawodniczki z Ekstraligi - Lilyany Kostovej z Bułgarii, która kiedyś grała w Medyku Konin, a od nowego sezonu będzie strzelała bramki dla Czarnych Sosnowiec. Wysoce prawdopodobne, że Tarakanova będzie najskuteczniejszą napastniczką APLG w jej debiutanckim sezonie w Ekstralidze.