Druga liga powiększona wbrew regulaminowi

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej na swoim posiedzeniu w dniu 25 czerwca oficjalnie zatwierdził nowe regulaminy rozgrywek piłkarskich na sezon 2020/2021. W gronie zatwierdzonych dokumentów był między innymi regulamin nowej II ligi kobiet. Jasno wynikało z niego, że w rozgrywkach II ligi kobiet biorą łącznie udział 24 drużyny podzielone na dwie grupy. O tym możemy przeczytać już w pierwszym punkcie tegoż regulaminu. Z kolei 13 lipca Departament Rozgrywek Krajowych PZPN poinformował, że w II lidze zagra łącznie 25 zespołów - w jednej grupie 12, a w drugiej grupie 13. Skąd wynikła sytuacja niezgodna z regulaminem i nagle powiększająca ligę o jeden zespół?

Na 24 miejsca w II lidze były trzy wakaty powstałe po wycofaniu się drużyn ze swoich lig. Polski Związek Piłki Nożnej zadecydował, że do nowej II ligi dopuści wobec tego zespoły, które w ostatnim sezonie zajęły 4. miejsca w starej II lidze i pierwotnie miały "spaść" do III ligi. Sęk jednym w tym, że dotychczas były cztery grupy II ligi, więc były cztery zespoły ze czwartych miejsc. Aby nie rozgrywać baraży albo liczyć punktów na podstawie określonego współczynnika bądź ilości strzelonych bramek zadecydowano, że jedna z grup zostanie powiększona do 13 zespołów. Powiększona została wschodnia grupa II ligi, w której dodatkowo znaleźli się Loczki Wyszków i Widok Lublin jako zespoły z 4. miejsce w starych II ligach. W grupie zachodniej dodatkowy awans uzyskała Ostrovia Ostrów Wielkopolski i LUKS Ziemia Lubińska uzupełniając tym samym liczbę zespołów do regulaminowych 12 w grupie.

Pomimo ogłoszenia decyzji PZPN o powiększeniu jednej z grupy II ligi regulamin rozgrywek w dalszym ciągu nie został zmieniony. Zarówno w punkcie mówiącym o ilości drużyn, ilości spadków, jak i dofinansowania uczestnictwa klubów, bo przecież w jednej grupie już na starcie kluby będą miały mniej meczów do rozegrania przez decyzję PZPN a w drugiej ciut więcej. Pamiętajmy także, większa ilość zespołów w danej grupie spowoduję, że z ligi spadnie po tym sezonie więcej zespołów i będzie to miało również odzwierciedlenie w spadkach z międzywojewódzkiej III ligi do IV ligi bo przecież wszystkie spadki i wycofywania się klubów tworzą efekt domina...