Trener Polek: zaczynamy działać

- Nasza ekstraliga ruszy 8 sierpnia, potem wystartują rozgrywki zagraniczne. Zaczynamy działać - powiedział trener Stępiński.


Polskie piłkarki nożne wyjazdowym meczem z Czeszkami wznowią 18 września przerwane przez pandemię kwalifikacje do mistrzostw Europy. - Nasza ekstraliga ruszy 8 sierpnia, potem wystartują rozgrywki zagraniczne. Zaczynamy działać – powiedział trener Miłosz Stępiński.

Spotkanie z Czeszkami zostanie rozegrane w miejscowości Uherske Hradiste, cztery dni później – prawdopodobnie w Bielsku–Białej - odbędzie się rewanż.

- Na razie w polskich klubach trwa okres przygotowawczy. W sobotę jadę na towarzyski mecz Medyka Konin z Olympique Lyon, potem zostanie ustalony harmonogram obserwacji spotkań ligowych – dodał selekcjoner.

Zgrupowanie przed meczem z Czeszkami zacznie się w niedzielę 13 września. - Zapewne część zawodniczek dojedzie dzień później, bo będą już trwały rozgrywki ligowe w Europie. Normalną pracę zaczniemy od wtorku – wyjaśnił Stępiński.

Dodał, że z racji bardzo długiej przerwy w zmaganiach ligowych trudno jest określić aktualną formę kadrowiczek.

Ostatnie mecze polskiej ekstraligi zostały rozegrane pod koniec lutego. Potem sezon został przerwany w marcu z powodu pandemii koronawirusa, a zakończony przed czasem na mocy czerwcowej decyzji Komisji ds. nagłych PZPN.

Polki są liderkami grupy D po trzech rozegranych spotkaniach. W kwietniu miały grać z Azerbejdżanem i Mołdawią, a w czerwcu – z Hiszpanią. Eliminacje zostały jednak przerwane, a europejska federacja przeniosła finały ME w Anglii o rok, na lato 2022.

Drużyna trenera Miłosza Stępińskiego tegoroczną cześć eliminacji rozpoczęła od dwóch wygranych po 5:0 – w Warszawie z Mołdawią i w Baku z Azerbejdżanem.

Polki miały zainaugurować walkę o ME wyjazdowym meczem z Czeszkami 3 września 2019. Dzień przed spotkaniem zostało ono - z powodu zatrucia pokarmowego przeciwniczek – przełożone. W efekcie biało-czerwone wystartowały do walki o ME od listopadowego bezbramkowego remisu z wyżej notowaną Hiszpanią w Lublinie.

W eliminacjach ME uczestniczy 47 zespołów. Debiutantami są Cypr i Kosowo. Zwycięzcy dziewięciu grup i trzy najlepsze drużyny z drugich miejsc awansują do ME bezpośrednio. Pozostałe sześć ekip z drugich pozycji zagra w barażach o trzy ostatnie przepustki do turnieju finałowego. Stawkę 16 uczestników uzupełni gospodarz - Anglia.

Finały zostaną rozegrane 6-31 lipca 2022 w Anglii.

Terminarz pozostałych do rozegrania meczów Polek:
18 września Czechy – Polska
22 września Polska – Czechy
23 października Polska – Azerbejdżan
27 października Mołdawia – Polska
1 grudnia Hiszpania – Polska

el. mistrzostw Europy 2022 (grupa D)

 1
Polska
 3  7 10-0
 2 Hiszpania  3  7 9-1
 3 Czechy  3  6 12-5
 4 Mołdawia  3  3 13-10
 5 Azerbejdżan  4  0 1-16

kolejno miejsce w tabeli, reprezentacja, ilość rozegranych spotkań, zdobyte punkty, bilans bramkowy

Awans na Euro 2022 wywalczą zwycięzcy wszystkich dziewięciu grup eliminacyjnych. Ponadto awans uzyska także trzech najlepszych wicemistrzów, a sześciu pozostałych wicemistrzów zagra w play-offach o trzy pozostałe miejsce kwalifikacyjne.