Ostatnie podsumowanie Wałbrzycha

AZS PWSZ Wałbrzych wycofał się tego lata z elity. W Ekstralidze grał przez pięć sezonów. Zaliczał się do czołówki.


W ogólnym przekonaniu AZS PWSZ Wałbrzych zostanie zapamiętany jako klub, który ściągał zawodniczki do swojej Ekstraligowej drużyny, aby zaliczać się do ścisłej czołówki kobiecej Ekstraligi. Klubowi z Dolnego Śląska pośrednio udało się być w czołówce Ekstraligi, choć aspiracje na pewno w Wałbrzychu były jeszcze większe. Łącznie wałbrzyszanki w piłkarskiej elicie spędziły pięć sezonów. W tym czasie zdobyły jeden brązowy medal, a dwukrotnie kończyły sezon na 4. miejscu. Wałbrzych był w stanie ograć każdego. Zwyciężał z Górnikiem Łęczna, Czarnymi Sosnowiec czy Medykiem Konin. W końcówce jednego z sezonów, mówiło się nawet, że to Wałbrzych rozdaje medale w Ekstralidze bo potrafił każdemu zabrać punkty. Co ciekawe, AZS PWSZ w swoim ostatnim historycznym meczu pokonał 2:0 Medyka w Koninie. To było w lutym, jeszcze przed pandemią koronawirusa...

AZS PWSZ Wałbrzych w Ekstralidze
2015/2016 - 5. miejsce
2016/2017 - 3. miejsce
2017/2018 - 4. miejsce
2018/2019 - 4. miejsce
2019/2020 - 7. miejsce

Na mapie piłkarstwa kobiecego klub grający pod szyldem Akademickiego Związku Sportowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu pojawił się latem 2013 roku, kiedy to AZS PWSZ Wałbrzych przejął drugoligowy wówczas Szczyt Boguszów-Gorce. Marcin Gryka, ówczesny trener Szczytu wprowadził nowy klub do piłkarskiej elity zaledwie po roku gry w I lidze. Prezesem uczelnianego klubu od początku do końca był Tadeusz Pogorzelski. Na poziomie Ekstraligi klub wygrał 56 meczów, 29 zremisował  i 34 przegrał. W czerwcu była mowa o ewentualnym połączeniu klubu z Bielawianką Bielawa albo Zagłębiem Wałbrzych ale nic z tego nie wyszło. Aktualnie w Wałbrzychu pod względem piłki kobiecej jest tylko Zagłębie Wałbrzych, które powstało rok temu i gra obecnie na najniższym szczeblu wojewódzkim (od tego sezonu IV liga).

Przez pięć lat gry na najwyższym szczeblu AZS PWSZ miał dwóch trenerów. Jak na warunki piłki kobiecej nie jest to wynik ani dobry, ani zły. W piłce kobiecej trenerzy nie zmieniają się często. Podczas debiutanckiego sezonu w elicie opiekunem zespołu był Marcin Gryka. Latem 2016 roku zastąpił go bardzo wówczas młody 25-letni Kamil Jasiński, który z zespołem był do końca. W pierwszym sezonie gry klubu w elicie kapitanem zespołu była Aleksandra Bosacka, później Daria Antończyk, kolejno przez dwa sezony Małgorzata Mesjasz, a przez ostatni rok Jagoda Szewczuk.

Szatnia wałbrzyskiego zespołu mówiąc piłkarskim żargonem każdego lata w była bardzo mocno wietrzona. Zawodniczki przychodziły i odchodziły. Wałbrzych nie miał problemów ze sprowadzaniem piłkarek ze wszystkich zakątków kraju. W pewnym momencie transferom AZS sprzyjała sytuacja w regionie dolnośląskim - upadek Zagłębia Lubin z którego mógł pozyskać wartościowe zawodniczki oraz skromność i niepewny byt AZS Wrocław. Łącznie podczas pięciu sezonów gry 64 zawodniczki zagrały w Ekstralidze reprezentując AZS PWSZ Wałbrzych. W ostatnim sezonie trener Jasiński miał jednak do dyspozycji tylko garstkę zawodniczek.

Ani jedna piłkarka nie grała w klubie przez cały okres jego pięcioletnich występów w Ekstralidze. To świadczy o ogromnej rotacji jaka była dokonywana zarówno przez decyzje samych zawodniczek, jak i trenera. Praca sezonowa - takie określenie byłoby dobre, aby określić fundamenty klubu. Najbardziej wyrazistą postacią klubu w okresie jego świetności była Małgorzata Mesjasz. Stoperka była jednocześnie najskuteczniejszą zawodniczką klubu w historii jego występów w Ekstralidze. Obecnie Mesjasz gra w niemieckim Turbine Poczdam. Cofając się do historii to największymi hitami transferowymi klubu były z kolei Daria Antończyk i Jolanta Siwińska, które przyszły do Wałbrzycha jako etatowe reprezentantki Polski.

AZS PWSZ Wałbrzych nie miał realnego zaplecza młodzieżowego co podobnie jak w przypadku niegdyś Unii Racibórz, Pogoni Women Szczecin czy Zagłębia Lubin spowodowało, że w przypadku kryzysu wszystko się zawaliło. Wałbrzych obok AZS UJ Kraków i GKS Katowice był w ostatnich latach jednym z 3 na 12 klubów Ekstraligi bez drużyny rezerw. Funkcjonowanie klubu w ramach uczelni PWSZ spowodowało, że ten sam zespół, który występował w Ekstralidze brał również udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w futsalu, które w kobiecej piłce są ważnym wydarzeniem. W AMP'ach nieistniejąca już drużyna niezależnie od posiadanego w danym momencie składu przez ostatnie cztery lata zawsze zdobywała medale będąc w TOP3 akademickiej rywalizacji i trzykrotnie grając w meczu o złoto z UJ Kraków.

Większość piłkarek, które w ostatnim sezonie grały w AZS PWSZ Wałbrzych pozostanie na szczeblu Ekstraligi kobiet grając w innych klubach. Cztery z nich trafiły do mistrza Polski - Górnika Łęczna. Dalsze losy zawodniczek z ostatniego sezonu istnienia dolnośląskiego klubu są tematem na później...

Piłkarki grające w barwach AZS PWSZ Wałbrzych w Ekstralidze
najpierw liczba występów w Ekstralidze dla Wałbrzycha, w nawiasie liczba strzelonych bramek
103 (50) - Małgorzata Mesjasz
84 (11) - Anna Rędzia
72 (0) - Weronika Aszkiełowicz
69 (25) - Klaudia Miłek
69 (19) - Dominika Dereń
67 (0) - Jessica Pluta
58 (9) - Julita Głąb
57 (0) - Monika Kędzierska
56 (0) - Jagoda Szewczuk
53 (8) - Oliwia Rapacka
53 (2) - Julia Kowalczyk
50 (0) - Daria Antończyk
49 (1) - Sabina Ratajczak
49 (9) - Karolina Gradecka
48 (8) - Marcjanna Zawadzka
47 (4) - Katarzyna Rozmus
37 (16) - Klaudia Fabova
34 (6) - Sofia Gonzales
34 (10) - Oliwia Maciukiewicz
34 (3) - Karolina Ostrowska
33 (0) - Jagoda Sapor
26 (1) - Karolina Jędras
26 (15) - Agata Sobkowicz
24 (1) - Olena Klepaska
24 (0) - Katarzyna Iwańczuk
24 (4) - Emilia Bezdziecka
24 (2) - Edyta Botor
24 (1) - Aleksandra Bosacka
22 (3) - Jolanta Siwińska
20 (0) - Wiktoria Kuciewicz
20 (1) - Katarzyna Brzeska
18 (0) - Katarzyna Konat
18 (1) - Daria Pluta
18 (4) - Anna Zając
17 (1) - Dominika Głowacka
17 (0) - Aleksandra Lizoń
14 (0) - Magdalena Konopka
13 (0) - Karolina Borkowska
13 (2) - Aleksandra Jaworek
12 (0) - Angelika Smagur
12 (0) - Andżelika Dąbek
12 (1) - Ana Jelencić
11 (2) - Anita Turkiewicz
10 (0) - Nikola Żurawska
10 (5) - Martyna Zańko
10 (3) - Ewa Cieśla
10 (5) - Alicja Materek
9 (0) - Weronika Klimek
6 (0) - Patrycja Urbańska
6 (2) - Kinga Podkowa
6 (0) - Julia Migacz
5 (0) - Anita Bosak
3 (0) - Patrycja Salwa
3 (0) - Natalia Skużbut
3 (0) - Natalia Choińska
3 (0) - Kamila Okoń
3 (0) - Jessica Ludwiczak
3 (0) - Emilia Krajewska
2 (0) - Paula Rak
2 (0) - Natalia Piątek
2 (0) - Aleksandra Mazurek
1 (0) - Oliwia Mrozińska
1 (0) - Nikola Hladikova
1 (0) - Julia Furmankiewicz