Rekordowy sezon kobiet w męskiej Ekstraklasie

Osiem razy sędzią asystentką w meczu Ekstraklasy była w tym sezonie Paulina Baranowska. Pięć razy Katarzyna Wójs.


Dopiero przed paroma dniami zakończył się sezon 2019/2020 w rozgrywkach męskiej PKO Ekstraklasy, który przez pandemię koronawirusa trwał aż rok. Na 296 rozegranych spotkań w 15 z nich brały udział kobiety-sędzię. Pod tym względem był to rekordowy sezon, jeśli chodzi o ilość spotkań z udziałem kobiet-sędzi.

Swój największy udział w meczach męskiej Ekstraklasy miała w minionym sezonie Paulina Baranowska. 32-letnia sędzia asystentka jesienią zadebiutowała w męskiej elicie. W ośmiu meczach wystąpiła w roli sędzi asystentki. Największym wyróżnieniem było natomiast wyznaczenie jej do uczestnictwa - również jako asystentka - w finale męskiego Pucharu Polski.

Oprócz Baranowskiej w tym sezonie Ekstraklasy swój debiut w najważniejszej lidze piłkarskiej w Polsce zaliczyła również Katarzyna Wójs. 36-latka jako sędzia asystentka wzięła udział w pięciu meczach PKO Ekstraklasy. Co ciekawe, w przeszłości mecze męskiej Ekstraklasy jako sędzia główny prowadził również jej ojciec.

Baranowska stała się trzecią sędzią asystentką w historii męskich rozgrywek dopuszczoną do polskiej Ekstraklasy, a Wójs odpowiednio czwartą. Wcześniej po boiskach męskiej Ekstraklasy biegały z chorągiewkami tylko Kinga Seniuk-Mikulska i Katarzyna Wierzbowska. Obie w meczach męskiej elity sędziowały w pierwszej dekadzie XXI wieku. Nigdy w historii żadna kobieta nie wystąpiła w Ekstraklasie jako sędzia główna.

Ponadto, Monika Mularczyk oraz Ewa Augustyn w minionym sezonie wzięły udział w po jednym meczu PKO Ekstraklasy jako sędzie techniczne. Mularczyk i Augustyn to sędzię główne w rozgrywkach krajowych i międzynarodowych kobiet natomiast Wójs i Baranowska specjalizują się w rolach sędzi asystentek dzięki czemu regularnie mogą brać udział w męskich meczach wyższych lig.

kobiety w PKO Ekstraklasie 2019/2020
Paulina Baranowska - 8 meczów jako sędzia asystentka
Katarzyna Wójs - 5 meczów jako sędzia asystentka
Ewa Augustyn - 1 mecz jako sędzia techniczna
Monika Mularczyk - 1 mecz jako sędzia techniczna

Oprócz rozgrywek męskiej Ekstraklasy najlepsze polskie sędzię brały w tym sezonie także udział w meczach pozostałych lig centralnych, czyli w I i II lidze jako sędzie asystentki i sędzie techniczne, a najlepsze sędzie główne prowadziły w tym sezonie męskie mecze maksymalnie na poziomie II ligi.