Najbardziej doświadczona bramkarka

Anna Szymańska, bramkarka i kapitan Czarnych Sosnowiec ma już na swoim koncie 200 rozegranych meczów w Ekstralidze.


Po absencji w dwóch pierwszych kolejkach spowodowanej urazem w ostatnią sobotę swój dwunasty sezon w kobiecej Ekstralidze rozpoczęła Anna Szymańska. Bramkarka zespołu z Zagłębia Dąbrowskiego wystąpiła w meczu trzeciej kolejki Ekstraligi kobiet pomiędzy Czarni Sosnowiec - Górnik Łęczna (1:0). Dla doświadczonej bramkarki był to dokładnie mecz nr 200 rozegrany na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce. To liczba godna ikon polskiej piłki kobiecej ostatnich lat.

Pod względem ilości rozegranych spotkań w Ekstralidze kobiet Szymańska jest najbardziej doświadczoną zawodniczką w Czarnych. Nie bez powodu została przed sezonem wybrana kapitanem swojej drużyny, która w tym sezonie celuje w mistrzostwo Polski i ma na to spore szanse pokazując to choćby ostatnio pokonując mistrzynie kraju z Łęcznej 1:0. Szymańska jest jedyną bramkarką grającą obecnie w Ekstralidze, która rozegrała w niej dwieście spotkań. Najszybciej będzie mogła ją dogonić Anna Bocian również będąca z rocznika 1988. Bramkarka Śląska Wrocław dwieście występów w elicie osiągnie jednak nie wcześniej niż pod koniec sezonu.

Niespełna 32-letnia Szymańska pochodzi ze Szczecina. Swoją przygodę z piłką rozpoczynała w nieistniejących już klubach kobiecych Romie Szczecin i następnie w Gryfie Szczecin. W 2007 roku na jeden sezon trafiła do Medyka Konin i była w tym czasie podstawową bramkarką swojego zespołu. Później wróciła do Szczecina. Z nieistniejącą już Pogonią Women wywalczyła awans do elity. W 2012 roku ponownie przeprowadziła się do Konina gdzie grała do połowy 2017 roku. Od trzech lat występuje w Czarnych Sosnowiec.

Debiut w piłkarskiej elicie Szymańska zaliczyła 2 września 2007 roku. Wówczas to Medyk Konin w którym grała mierzył na wyjeździe z Unią Racibórz. Był to dość szczególny mecz, ponieważ był to nie tylko debiut Szymańskiej w Ekstralidze ale także historyczny debiut Unii Racibórz w ligowej elicie. Mecz był transmitowany w regionalnej TVP. Na stadionie zjawiła się około 800-osobowa publiczność w tym liczni działacze piłkarstwa kobiecego i selekcjonerzy żeńskich reprezentacji narodowych.

Jak dotychczas najwięcej sukcesy osiągnęła z Medykiem Konin. Z wielkopolskim klubem czterokrotnie z rzędu zdobyła mistrzostwo Polski (2014-2017). Szymańska ma arcyciekawą statystykę związaną z Pucharem Polski. Otóż począwszy od 2008 roku do ostatniej zakończonej edycji 2019/2020 grała w trzynastu finałach Pucharu Polski z rzędu, sześciokrotnie zdobywając Puchar z Medykiem. To swoista ambasadorka pucharowych rozgrywek.

Łącznie w Ekstralidze reprezentowała trzy kluby - Medyk Konin (127 spotkań w Ekstralidze - z czego 63 spotkania rozegrane z rzędu), Pogoń Women Szczecin (17 meczów) i Czarnych Sosnowiec (60 meczów). Co ciekawe strzeliła również w niej dwa gole - oba z rzutów karnych, ale było to bardzo dawno temu. Jako czołowa, a właściwie to od lat najlepsza bramkarka Ekstraligi jest również powoływana do reprezentacji Polski w której wystąpiła 34 razy. Oprócz gry w reprezentacji Szymańska szkoli również młode bramkarki w dedykowanych im projektach organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Drugą bramkarką w Czarnych Sosnowiec jest 18-letnia Martyna Małysa.
Znalezione obrazy dla zapytania fb logo zdjęcie - Sportowa Przygoda Śląskiego Piłkarza