Kobieta wiceprezesem Pomorskiego ZPN

Agnieszka Matuszewska została wiceprezesem Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. To jedyna kobieta na takim stanowisku.


W ostatnią sobotę na Stadionie Energa Gdańsk odbyły się wybory władz Pomorskiego Związku Piłki Nożnej na kadencje przypadającą na lata 2020-2024. Prezesem wojewódzkich struktur piłkarskich na trzecią kadencję wybrany został Radosław Michalski, który kieruje związkiem od 2012 roku.

Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów Pomorskiego Związku Piłki Nożnej oprócz prezesa wybrało także dwóch wiceprezesów oraz dziewięciu członków zarządu. Co ciekawe jednym z dwóch wiceprezesów została wybrana Agnieszka Matuszewska.

Agnieszka Matuszewska dotychczas przez lata była dyrektorem biura Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, czyli de facto kierowała pracami organizacyjnymi związku. To jedyna kobieta na tak wysokim stanowisku związkowym w strukturach całej lokalnej piłki nożnej w Polsce.

Obecnie najwyżej postawioną kobietą w związkowych strukturach jest Martyna Pajączek - prezes Widzewa Łódź zasiadająca w zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej. W tej nomenklaturze Matuszewską z Gdańska jako wiceprezes Pomorskiego ZPN można postawić na drugim miejscu przed Marią Kajdan - prezesem Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Legnicy. Żadna z nich nie jest związana stricte z piłkarstwem kobiecym.

Najwyżej grającym klubem kobiecym z Pomorza jest w tym sezonie Akademia Piłkarska LG Gdańsk będąca beniaminkiem Ekstraligi. Na poziomie I ligi również jako beniaminek gra Pogoń Tczew. W międzywojewódzkiej III lidze gra GOSRiT Luzino, Lechia Gdańsk i Lew Lębork, natomiast w wojewódzkiej IV lidze ma grać 8 zespołów.