Połączone lubuskie i zachodniopomorskie

Po siedmiu latach województwa lubuskie i zachodniopomorskie znów musiały połączyć siły aby móc grać w lidze.


Realizowana od roku reforma piłkarstwa kobiecego negatywnie odbija się w niektórych regionach Polski na najniższych szczeblach piłkarstwa kobiecego. Widać to szczególnie w województwach gdzie jest najmniej żeńskich drużyn piłkarskich. Z województwa podlaskiego żadna drużyna nie zagra w tym sezonie w IV lidze, a na terenach zachodniej Polski, aby seniorki mogły grać trzeba było połączyć wojewódzkie IV ligi.

Od tego sezonu dotychczasowa III liga kobiet, która miała zasięg wojewódzki stała się IV ligą. W zeszłym sezonie w III lidze zachodniopomorskiej i lubuskiej grało po pięć zespołów. Z ligi zachodniopomorskiej awans do nowej międzywojewódzkiej III ligi obejmującej po cztery województwa uzyskały aż trzy zespoły, a z ligi lubuskiej awansowały dwa kluby. Dodatkowo niektóre kluby grające w dotychczasowej III lidze zaprzestały dalszej działalności i spowodowało to olbrzymie ubytki w lokalnych rozgrywkach.

W sezonie 2020/2021 IV liga zachodniopomorska i lubuska będą połączone w jedną ligę obejmującą obszar od Szczecina do Żagania. Taka sama sytuacja była rok temu w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim. W połączonej lidze zachodniopomorsko-lubuska będą grały tylko 4 zespoły - po dwa z zachodniopomorskiego i dwa z lubuskiego. Kiedyś liga wojewódzka obejmująca te województwa była już połączona - tak było do końca sezonu 2012/2013. Później oba województwa miały swoje oddzielne ligi skupujące od 4 do 10 zespołów.

Połączona liga zachodniopomorska i lubuska na 4 zespoły, brak IV ligi na Podlasiu, tylko 3 zespoły w IV lidze warmińsko-mazurskiej nie wróżą dobrze dla tych województw pod względem ewentualnych awansów drużyn z tych okręgów do wyższych lig. No, ale niestety, od lat te województwa pod względem ilościowej struktury piłkarstwa kobiecego są najmniej rozwiniętymi w całym kraju i taki stan rzeczy nie jest dużym zaskoczeniem...

IV liga kobiet, gr. zachodniopomorska-lubuska
- Vielgovia Szczecin
- Olimpia II Szczecin
- Budowlani Lubsko
- Czarni Żagań