To będą pierwsze AMP'y na trawie

Dziesięć uczelni zagra w Akademickich Mistrzostwach Polski w piłce nożnej na trawie. Będzie to rywalizacja siedmioosobowa.


Dotychczas rywalizacja akademicka kobiet w piłce nożnej na trawie była dość skromna i odbywała się pod szyldem turniejów o Puchar Zarządu Głównego AZS. W tych turniejach grało raptem po parę zespołów. Od tego roku gra kobiet na świeżym powietrzu została włączona w cykl Akademickich Mistrzostw Polski.

Pierwsza edycja Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej kobiet odbędzie się w dniach 4-7 października w Szczecinie. Do rywalizacji zgłosiło się dziesięć zespołów. Pierwotnie turniej miał odbyć się późną wiosną, ale przez Covid-19 został przesunięty na jesień.

W AMP'ach na trawie rywalizacja będzie toczyć się na boiskach o wymiarach 60x40 metrów. Każdy zespół będzie składał się z 6 zawodniczek w polu plus bramkarka. Czas gry będzie wynosił 2x25 minut.

Grupa A
Politechnika Gdańska
Politechnika Opolska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Gdański

Grupa B
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uczestniczki turnieju do Szczecina przyjadą w niedzielę. W poniedziałek i wtorek rozgrywane będą mecze w grupach. Z kolei ostatniego dnia zmagań - w środę odbędą się mecze półfinałowe dla zespołów z miejsc 1-2 w grupach natomiast pozostałe zespoły stoczą bezpośrednio mecze o miejsca z drużynami z tych samym miejsc w tabelach po fazie grupowej. Finał zaplanowano na godzinę 13.

Rok temu w Poznaniu ten sam turniej ale rozgrywany jeszcze o Puchar Zarządu Głównego wygrał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Z kolei dwa i trzy lata temu triumfował Uniwersytet Gdański.

Z uwagi na fakt, iż miasto Szczecin znajduję się żółtej strefię zagrożenia epidemiologicznego mecze będą rozgrywane bez udziału publiczności.

Najważniejszym żeńskim wydarzeniem piłkarskim w AMPach są rozgrywki futsalu. W tym roku o Akademickie Mistrzostwo Polski w futsalu rywalizowało 40 uczelni. Mistrzem kraju kolejny raz został w tych zawodach Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.