TME UKS SMS Łódź po jesieni (2)

- To była najlepsza runda w historii klubu. Nie ma co do tego wątpliwości - przyznaje Daria Kurzawa z TME UKS SMS Łódź.


To piąty sezon TME UKS SMS Łódź w piłkarskiej Ekstralidze. Jak dotychczas wszystkie cztery poprzednie sezony piłkarki z Łodzi kończyły na całkiem dobrym 5. miejscu w lidze. Ambicje klubu, który od paru lat jest w rankingach najlepszym klubem żeńskiego piłkarstwa młodzieżowego były jednak ciut większe i zdaje się, że obecny sezon będzie dla SMS jego przełomowym. W minionej rudzie jesiennej łodzianki zyskały ogromne uznanie w lidze. Zrobiły największą niespodziankę i mają ogromną szansę, aby zakończyć sezon po raz pierwszy z medalami na szyjach.

SMS zimę spędzi na 2. miejscu w Ekstraligowej tabeli. Do prowadzących Czarnych Sosnowiec ma trzy punkty straty plus gorszy bilans meczu bezpośredniego natomiast nad trzecim w lidze Medykiem Konin ma pięć punktów przewagi plus lepszy bilans meczu bezpośredniego. Podczas jedenastu rozegranych kolejek podopieczne trenera Marka Chojnackiego (prowadzi zespół już blisko pięć lat) przegrały tylko z liderującymi Czarnymi (0:2) i straciły punkty remisując z wciąż jeszcze mistrzowskim Górnikiem Łęczna (1:1).

Przez pierwsze sześć kolejek łodzianki wygrywały mecz za meczem. Początkowo ich znakomitą formę było można tłumaczyć tym, że na początku sezonu mierzyły się z zespołami przede wszystkim z drugiej części ligowej tabeli. Ograły kolejno Kraków, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz, Szczecin i Głogówek. Zwycięstwo z Medykiem Konin 3:2, kiedy to łodzianki straciły dwie bramki prowadząc już 3:0 czy remis 1:1 z Górnikiem Łęczna, który był szczęśliwy dla łęcznianek, a nawet porażka 0:2 z Sosnowcem po straceniu goli ze stałych fragmentów gry udowodniły, że Łódź w tym sezonie stała się niezwykle silnym zespołem o stabilnej formie przez całą rundę.

Najlepszą strzelczynią zespołu w rundzie jesiennej była ponownie Paulina Filipczak. Swoimi trafieniami w lidze autorka dziewięciu goli zapracowała na powołania do seniorskiej reprezentacji Polski do której powoływana jest również grająca w środku pola Adriana Achcińska. Z nowych zawodniczek w zespole najwięcej grała Białorusinka Tatsiana Markusheuskaya, a z debiutantek dopiero stawiających pierwsze kroki w Ekstralidze najwięcej minut na boisku spędziła Nadia Krezyman.

Jesień 2020 okiem UKS SMS Łódź
Daria Kurzawa, kapitan zespołu: To była najlepsza runda w historii klubu. Nie ma co do tego wątpliwości. Jeszcze pół roku temu nikt by się nie spodziewał, że osiągniemy w niej tak dobry wynik. Dopiero teraz, kiedy wszystkie zespoły z czołówki Ekstraligi rozegrały swoje zaległe mecze dociera do nas, że jesteśmy na 2. miejscu w lidze. W sukces osiągnięty w rundzie jesiennej włożyliśmy ogrom pracy. Letni okres przygotowawczy był bardzo trudny, ponieważ jak pamiętamy przez długi okres czasu musiałyśmy wszystkie trenować osobno w domach. Trener musiał poświecić nam zdecydowanie więcej czasu i uwagi abyśmy mogły wszystkie wrócić do formy. Runda już minęła, cieszymy się przede wszystkim, że udało nam się ją dograć do końca. Najlepszy mecz, jaki rozegrały jesienią to zdecydowanie październikowe starcie z Medykiem Konin wygrane przez nas 3:2 w Łodzi. Po tym meczu zyskałyśmy świadomość na jakim poziomie jesteśmy. Teraz czeka nas chwila odpoczynku, ale myślami już jesteśmy przy rundzie rewanżowej, którą mamy nadzieję, że zakończymy w tak wyśmienitych humorach, jak tą.

Rozegrane mecze ligowe w sezonie
(w kolejności od pierwszego do ostatniego)
- AZS UJ Kraków 2:0
- Śląsk Wrocław 2:1
- GKS Katowice 5:0
- Sportis KKP Bydgoszcz 1:0
- Olimpia Szczecin 4:0
- Rolnik Głogówek 4:0

- Czarni Sosnowiec 0:2
- AP Lotos Gdańsk 4:0
- Medyk Konin 3:2
- TS ROW Rybnik 5:1

- Górnik Łęczna 1:1

Strzelczynie bramek

(9) - Paulina Filipczak
(5) - Anna Rędzia
(3) - Maria Zbyrad, Adriana Achcińska, Gabriela Grzybowska
(2) - Dominika Gąsieniec
(1) - Klaudia Jedlińska, Nadia Krezyman, Tatyana Markushevskaya

Czas gry
(najpierw łączny czas gry; w nawiasie liczba rozegranych spotkań)
967 (11) - Klaudia Jedlińska
961 (11) - Gabriela Grzybowska
958 (11) - Daria Kurzawa
948 (11) - Paulina Filipczak
935 (11) - Adriana Achcińska
898 (10) - Wiktoria Zieniewicz
835 (11) - Dominika Gąsieniec
808 (10) - Anna Rędzia
720 (8) - Monika Sowalska
591 (8) - Maria Zbyrad
582 (8) - Oliwia Silny
445 (6) - Katarzyna Konat
392 (10) - Tatsiana Markusheuskaya
270 (3) - Oliwia Szperkowska
276 (8) - Alicja Sokołowska
228 (9) - Nadia Krezyman
69 (9) - Yurina Enjo
23 (7) - Julia Mordel
2 (1) - Małgorzata Lichwa

Najwięcej spotkań w pełnym wymiarze czasowym
(10) - Klaudia Jedlińska
(9) - Wiktoria Zieniewicz, Daria Kurzawa
(8) - Adriana Achcińska, Monika Sowalska

Zawodniczki najczęściej wchodzące z ławki
(9) - Yurina Enjo
(8) - Nadia Krezyman
(7) - Tatsiana Markusheuskaya, Julia Mordel

Zawodniczki najczęściej schodzące przed końcem meczu
(8) - Dominika Gąsieniec, Anna Rędzia
(6) - Paulina Filipczak
(5) - Maria Zbyrad

Średnia wieku drużyny: 20,2 lat

Najmłodsza zawodniczka: Nadia Krezyman (16 lat)
Najstarsza zawodniczka: Tatsiana Markusheuskaya (26 lat)

Najmłodsza strzelczyni: Nadia Krezyman (16 lat)
Najstarsza strzelczyni: Tatsiana Markusheuskaya (26 lat)