Wiadomości

Lubuska III liga po rundzie jesiennej

Warta Gorzów bez porażki. Jaskółki Chorzów bez zwycięstwa. Dwa gorzowskie kluby plus Sosnowiec w czołówce ligi.


Meczem Polonia Prószków - Jaskółki Chorzów (5:1) rozegranym w ostatnią niedzielę oficjalnie zakończyła się runda jesienna makroregionalnej III lidze kobiet w grupie obejmującej województwa lubuskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. W tym sezonie rozgrywki tej grupy podlegają pod Lubuski Związek Piłki Nożnej i z tego tytułu ligę można nazywać III liga kobiet, gr. lubuska. Taka nazwa w tym momencie zresztą dobrze pasuje do tej ligi, ponieważ prym w niej wiodą dwa zespoły z województwa lubuskiego, a dokładniej to z Gorzowa Wielkopolskiego.

[ tabela i terminarz III liga kobiet, gr. lubuska ]

Liderem ligi po rundzie jesiennej jest Warta Gorzów Wielkopolski, która podczas jedenastu rozegranych kolejek uzbierała 29 punktów. Żeńska sekcja piłkarska Warty istnieje dopiero trzeci sezon, a pierwszy sezon rywalizuje na szczeblu międzywojewódzkim. Podopieczne trener Katarzyny Piekarz mają bilans dziewięciu zwycięstw i dwóch remisów. Podczas całej rundy przegrały tylko jeden mecz. W październiku uległy 0:5 rezerwom Czarnych Sosnowiec. Po meczu okazało się jednak, że rezerwy lidera kobiecej Ekstraligi naruszyły w tym meczu regulaminowe przepisy i orzeczono walkower na korzyść Warty. W ten sposób gorzowska Warta jest jedyną niepokonaną drużyną w lidze.

W czołówce ligi za plecami futbolistek Warty są Czarni II Sosnowiec i Stilon Gorzów Wielkopolski. Sosnowiec traci do lidera cztery punkty, a Stilon ma o pięć punktów mniej niż jego derbowy rywal. W derbach Gorzowa padł remis 1:1 Na czwartym miejscu ze stratą dziesięciu punktów do lidera jest Ślęza Wrocław. Zanosi się na to, że wiosną o awans do zachodniej grupy II ligi kobiet powalczą dwa przeciwne sobie kluby z Gorzowa oraz rezerwy Czarnych Sosnowiec, których pierwszy zespół pewnie zmierza po Mistrzostwo Polski w rozgrywkach Ekstraligi kobiet.

Zimę w strefie spadkowej spędzą Jaskółki Chorzów, Polonia Prószków, MUKS Kostrzyn nad Odrą i Polonia Świdnica. Drużyny z Chorzowa, Prószkowa i Kostrzyna nad Odrą zdecydowanie odstają od poziomu ligi. Z kolei Polonia Świdnica zajmująca najwyższe w tej chwili miejsce spadkowe ma niewielką stratę do bezpiecznej strefy. Jaskółki Chorzów jesienią przegrały wszystkie mecze i oddały dwa mecze walkowerem. Zrezygnowały z dość dalekich wyjazdów do Gorzowa i do Żar. Trzeci walkower będzie oznaczał usunięcie klubu z ligi.

Podczas rundy orzeczono w lidze pięć walkowerów. Dwa z nich dotyczyły weryfikacji rozegranych meczów w których grały nieuprawione zawodniczki, a trzy były efektem rezygnacji z gry drużyn gości. Dwa walkowery uzyskał Stilon Gorzów Wielkopolski do którego nie przyjechały zarówno Jaskółki Chorzów, jak i Polonia Prószków.

[ klasyfikacja strzelczyń]

W klasyfikacji strzelczyń prowadzi 24-letnia Anna Okulewicz z liderującej w lidze Warty. Okulewicz strzeliła 15 bramek. Jedenaście trafień ma na swoim koncie Dominika Misztal z Czarnych II Sosnowiec. Na podium strzeleckiego rankingu są także z dziesięcioma strzelonymi golami Paulina Brzozowska z gorzowskiej Warty oraz Magdalena Truszczak z drużyny Plon Błotnica Strzelecka.