Pięć lat Marka Chojnackiego w SMS

Od I ligi do czołówki kobiecej Ekstraligi. Marek Chojnacki pięć lat temu zaczął opiekować się piłkarkami TME UKS SMS Łódź.


Na początku stycznia 2016 roku Janusz Matusiak ówczesny i obecny prezes UKS SMS Łódź namówił znanego łódzkiego szkoleniowca Marka Chojnackiego aby został trenerem piłkarek SMSu grających wówczas jeszcze w I lidze kobiet i pewnie zmierzających do piłkarskiej elity. Zatrudnienie Chojnackiego w piłce kobiecej było szeroko komentowane. Dziś Marek Chojnacki ma już za sobą pięć lat pracy w łódzkim UKS SMS i jest jednym z trenerów o najdłuższym stażu pracy w Ekstralidze kobiet.

Latem 2016 roku zawodniczki UKS SMS Łódź pod wodzą trenera Chojnackiego wywalczyły swój historyczny awans do Ekstraligi kobiet. W piłkarskiej elicie szybko zyskały uznanie. Każdy z czterech poprzednich sezonów kończyły na dobrym 5. miejscu w tabeli. W tym sezonie TME UKS SMS Łódź walczy o swój pierwszy medal w seniorskiej piłce. Jesienią był rewelacją ligi i obecną zimę spędza na rewelacyjnym drugim miejscu w lidze z trzema punktami straty do liderujących Czarnych Sosnowiec i pięcioma przewagi nad Medykiem Konin. Wydaje się, że medal mają na wyciągniecie ręki.

Kiedy prezes Matusiak zatrudniał u siebie Chojnackiego to był on jedynym trenerem w piłce kobiecej z najwyższa licencją trenerską UEFA PRO. Marek Chojnacki to ikona ŁKS Łódź. W barwach Łódzkiego Klubu Sportowego rozegrał 452 mecze i przed długi czas był rekordzistą pod względem liczby meczów rozegranych w męskiej Ekstraklasie. Później jako trener prowadził m.in. ŁKS w Ekstraklasie. W 40-letniej historii polskiego piłkarska kobiecego tylko parę razy zdarzało się aby trener pracujący wcześniej w Ekstraklasie kontynuował później swoją pracę z piłkarkami.

Pod wodzą 62-letniego szkoleniowca łodzianki rozegrały 104 mecze na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego. Z tego wygrały 50 spotkań, 16 zremisowały i 38 przegrały. Trzykrotnie grały także w półfinale Pucharu Polski.