Anna Adamska kandydatką do II ligi męskiej

Sędzia z województwa świętokrzyskiego powalczy o awans do grona sędziów uprawionych do gwizdania II ligi.


Niespełna 28-letnia sędzia Anna Adamska została rekomendowana jako kandydata do sędziowskiej grupy Top Amator B. Jest to najniższy szczebel sędziowski w męskiej piłce poziomu centralnego. Sędziowie tej grupy mają prawo prowadzić mecze na poziomie II ligi męskiej. Dla Adamskiej jest to spore wyróżnienie. Oprócz niej o sędziowski awans rywalizuje 33 sędziów. Połowa z nich uzyskała rekomendacje do awansu z poziomu centralnego a druga połowa - w tym Adamska - to przedstawiciele wojewódzkich Kolegiów Sędziowskich.

Adamska dokładnie od pięciu lat sędziuje mecze jako sędzia główna w Ekstralidze kobiet. Zadebiutowała w niej w wieku 23 lat. Wcześniej była piłkarką i grała na różnych poziomach rozgrywkowych - także w Ekstralidze. Jest wychowanką Granatu Skarżysko-Kamienna. Grała także w Sportowej Czwórce Radom, AZS UJ Kraków i Prądniczance Kraków.

Arbiter reprezentująca Kolegium Sędziów Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej od paru jest uzyskuje dobre noty i jest doceniana. W sezonie 2015/2016 była jedną z trzech sędzi objętych narodowym programem mentorskim dla najbardziej perspektywicznych sędzi szczebla centralnego. Rok później uczestniczyła w programie CORE Polska skierowanym do młodych i utalentowanych sędziów, a w 2019 roku była na obozie w Turcji organizowanym przez Kolegium Sędziów PZPN dla najlepszych polskich sędziów.

Anna Adamska ma szansę stać się drugim najważniejszym kobiecym gwizdkiem w Polsce. W grupie TOP Amator B w chwili obecnej są tylko dwie kobiety. To Ewa Augustyn i Monika Mularczyk - najlepsze polskie sędzie mające status sędzi międzynarodowych. Augustyn jako jedyna kobieta regularnie prowadzi mecze II ligi mężczyzn. W tym sezonie sędziowała 6 spotkań w lidze. Z kolei Mularczyk swój ostatni mecz na tym poziomie miała w 2018 roku.