Gabriela Grzywińska zadebiutowała w Rosji

Reprezentantka Polski zadebiutowała w Zenicie Sankt Petersburg. Liga w Rosji właśnie rozpoczęła nowy sezon.


Dla Ekstraligi kobiet największą stratą w zimowym okienku transferowym był wyjazd z kraju Gabrieli Grzywińskiej. 25-letnia piłkarka, która ostatnio grała w Medyku Konin podpisała w lutym kontrakt ze słynnym rosyjskim klubem Zenitem Sankt Petersburg. "Grzywa" w ostatni weekend rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz w lidze rosyjskiej. Jej Zenit w rozpoczętym właśnie sezonie ma walczyć o medale Mistrzostw Rosji.

Rozgrywki piłkarskie w Rosji toczą się systemem wiosna-jesień. Zenit na inauguracje sezonu 2021 pokonał u siebie FK VDV Ryazan 2:1. Debiutująca w zespole Grzywińska spędziła na boisku pełne 90-minut. Nieco mniej czasu na boisku spędziła z kolei Białorusinka Anastasia Shuppo, która tego dnia także zadebiutowała w drużynie z Petersburga. Shuppo to była piłkarka konińskiego Medyka, która grała w Ekstralidze w 2017 roku.

W lidze rosyjskiej reprezentantka Polski jest jedną z nielicznych piłkarek pochodzących z obszaru Unii Europejskiej. Prym w lidze wiodą zespoły z Moskwy. CSKA Moskwa jest aktualne mistrzem kraju, a Lokomotiv wicemistrzem. Ligę rosyjską w UEFA Women's Champions League reprezentują dwa najlepsze kluby - pod tym względem Rosja przewyższą naszą polską Ekstraligę.

Gabriela Grzywińska pochodzi z Krakowa. Od początku 2013 roku nieprzerwanie grała w Ekstralidze. Najpierw występowała w Unii Racibórz, później w Medyku Konin i Górniku Łęczna skąd następnie wróciła do Konina. W tym czasie sześciokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski. Na szczeblu Ekstraligi rozegrała 146 spotkań w których strzeliła 28 bramek.