Setka Martyny Wiankowskiej w Ekstralidze

Wiele napastniczek może jej pozazdrościć takiej statystyki. Martyna Wiankowska w stu meczach Ekstraligi zdobyła 58 goli.


Do grona zawodniczek, które mają na swoim koncie sto występów w Ekstralidze kobiet, czyli na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce dołączyła w ostatniej kolejce Martyna Wiankowska. Jubileuszowy setny występ zawodniczki w piłkarskiej elicie przypadł na domowy mecz jej Czarnych Sosnowiec z Rolnikiem Głogówek. Było to starcie lidera ligi z oustliderem. Liderujące w tabeli Czarne bez najmniejszych problemów pokonały zespół z Głogówka 9:0, a swój bramkowy wykład w okazałe zwycięstwo gospodyń miała właśnie Wiankowska, która tego dnia strzeliła aż 4 bramki i zaliczyła jedną asystę.

Martyna Wiankowska pochodzi z gminy Chąśno nieopodal Łowicza. Jej pierwszym klubem była Olimpia Chąśno gdzie trenowała razem z chłopkami. W 2011 roku zadebiutowała w naszej rodzimej piłce nożnej kobiet z klubem Pelikan Łowicz. Z tym klubem wywalczyła awanse do II, a następnie do I ligi. Latem 2014 roku przeniosła się do pierwszoligowego wówczas UKS SMS Łódź. Była królową strzelczyń I ligi. Po dwóch latach razem z SMS weszła do elity. W Ekstralidze zadebiutowała latem 2016 roku. Na poziomie Ekstraligi w barwach UKS SMS Łódź grała przez dwa sezony.

Latem 2018 roku przeszła do Czarnych Sosnowiec. Podczas swoich stu dotychczasowych występów w najważniejszej polskiej lidze dla kobiet strzeliła łącznie dla Łodzi i Sosnowca aż 58 bramek. Takich proporcji może jej pozazdrościć wiele napastniczek. Przez pięć sezonów gry w Ekstralidze "Wiano" było można ujrzeć na różnych pozycjach. Od boku obrony, przez skrzydło pomoc aż po atak. Można powiedzieć, że poniekąd jest to zawodniczka uniwersalna, a oprócz wyszkolenia technicznego w jej boiskowej aktywności pomaga jej również spora zawziętość. W tym sezonie w 12 rozegranych meczach zdobyła już 12 bramek. Kto wie, może nawet powalczy o koronę królowej strzelczyń?

Czarni Sosnowiec to jedna z najbardziej doświadczonych drużyn jeśli chodzi o piłkarskie CV ich piłkarek. Ponadto sto występów w Ekstralidze mają w drużynie trenera Sebastiana Stemplewskiego także Anna Szymańska, Nikol Kaletka, Olha Zubczyk, Patricia Fischerova, Dżesika Jaszek, Julia Wycisk, Agnieszka Jędrzęjewicz oraz Weronika Zawistowska. W tym sezonie drużyna z Sosnowca pewnym krokiem zmierza po Mistrzostwo Polski. Po rozegraniu 13 z 22 ligowych są niepokonanym liderem ligi.