Sezon Ekstraligi futsalu zakończony

AZS UAM Poznań obronił mistrzostwo. Medaliści zachowali medale. Spadek Tarnovii Tarnów i Heliosu Białystok.


Do końca dobiegł sezon 2021/2022 w rozgrywkach Ekstraligi futsalu. Od początku listopada do końca marca dwanaście zespołów rywalizowało o uznanie na futsalowej mapie Polski.

Mistrzostwo Polski obronił AZS UAM Poznań, który w meczu finałowego podczas Final Four rozgrywanego w Lesznie pokonał AZS UEK Słomniczanka Słomniki 1:0 po golu na wagę złota Sandry Liechtenstein. W meczu o 3. miejsce Rekord Bielsko-Biała wygrał natomiast 3:2 z AZS UJ Kraków. Tym samym podium Ekstraligi względem poprzedniego sezonu nie uległo zmianie.

Po barażach miejsce w futsalowej elicie zachował Respekt Myślenice i AZS AWF Warszawa. Drużyna z Małopolski w dwumeczu barażowym pokonała dwukrotnie Gola Częstochowa (3:2 i 3:1) natomiast stołeczny AWF również w obu spotkaniach barażowych był lepszy od AZS UWM Olszyn (7:4 i 6:4).

Z ligą żegnają się beniaminkowie - Tarnovia Tarnów i zdecydowanie najsłabszy w stawce Helios Białystok. Tarnovia podczas dziesięciu kolejek sezonu zasadniczego zdobyła zaledwie dwa punkty po remisach zaś Helios Białystok przegrał wszystkie dziesięć spotkań będąc czerwoną latarnią ligi.

Królową strzelczyń rozgrywek w sezonie 2021/2022 została 19-letnia Patrycja Polewska z Unifreeze Górzno.

Z I ligi awans do Ekstraligi uzyskała Pogoń Tczew oraz Wierzbowianka Wierzbno. Dla Pogoni jest to historyczny awans do tych rozgrywek z kolei Wierzbowianka wraca do futsalowej elity po roku od spadku z Ekstraligi.

Można powiedzieć, że równolegle z rozgrywkami Ekstraligi futsalu toczyła się rywalizacja o Puchar Polski w futsalu. Te trofeum powędrowało w ręce zawodniczek AZS UEK Słomniczanka Słomniki, które w finale pokonały Pogoń Tczew 3:0.