Puchar Polski dla Czarnych Sosnowiec

Czarne ratują sezon. Obroniły Puchar Polski. W finale rozegranym w Puławach pokonały Śląsk Wrocław 4:0.


Puchar Polski, 26.05.2022
Czarni Sosnowiec - Śląsk Wrocław 4:0
Wiankowska 20, 66, Kalekta 52, Jędrzejewicz 80

Sędzia: Monika Mularczyk (Łódzki ZPN)

Czarni: Szymańska - Buszewska, Fischerova, Horvathova (71 Stanović), Kurzawa, Wiankowska, Kaletka, Materek (79 Hałatek), Kostova (87 Zygulska), Kozak, Grosicka (69 Jędrzejewicz)

Śląsk: Bocian - Żurek (81 Korda), Węcławek, Dudziak, Krysman, Martyna Buś (59 Krzyżanowska), Ostrwoska (88 Furmaniak), Kulig, Marcelina Buś (54 Turowska), Iwaśko (71 Nowacka), Czudecka

Po tym, jak Czarne Sosnowiec zaledwie po roku straciły tytuł mistrzyń Polski i w ligowej tabeli przyszło im zająć 3. miejsce w Ekstralidze to zdobycie a właściwie to obronienie Pucharu Polski było ich priorytetem. W rozegranym finale w Puławach faworyty starcia był jeden. Były nim Czarne i to właśnie one drugi raz z rzędu wzniosły Puchar Polski.

W finale 38. centralnego finału rozgrywek o Puchar Polski kobiet w piłce nożnej Czarne Sosnowiec pokonały Śląsk Wrocław 4:0. Dwie bramki zdobyła Martyna Wiankowska, a Nikol Kaletka i Agnieszka Jędrzejewicz strzeliły po jednej bramce. Dla Czarnych był to ich piąty z rzędu występ w meczu finałowym zaś Śląsk w finale zagrał po ośmioletniej przerwie.

Tytułowy puchar, a także medale zawodniczkom obu drużyn wręczali po meczu działacze Polskiego Związku Piłki Nożnej na czele z prezesem Cezarym Kuleszą, sekretarzem generalnym Łukaszem Wachowskim czy choćby Zbigniewem Bartnikiem, przewodniczącym Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN. Czarni za zdobycie Pucharu Polski otrzymały nagrodę finansową w kwocie 400 tysięcy złotych, Śląsk otrzymał 100 tysięcy.

MVP meczu finałowego została wybrana Nikol Kaletka z Czarnych Sosnowiec. Warto także dodać, że Anna Szymańska - bramkarka i jednocześnie kapitan Czarnych wystąpiła po raz piętnasty z rzędu w finale Pucharu Polski. Za tą niesamowitą statystykę jeszcze przed meczem otrzymała z rąk prezesa PZPN pamiątkowe gratulację i kwiaty.