Wiankowska przechodzi do Turbine Poczdam

Martyna Wiankowska wyjeżdża do Bundesligi. Dotychczasowa zawodniczka Czarnych Sosnowiec odchodzi do Poczdamu.


Kolejka Polka zagra w niemieckiej Bundeslidze. Nową piłkarką 1. FFC Turbine Poczdam została Martyna Wiankowska. Niespełna 26-letnia zawodniczka reprezentująca ostatnio barwy Czarnych Sosnowiec związała się z niemieckim klubem roczną umową.

Turbine Poczdam to jeden z najsłynniejszych klubów niemieckich, który swego czasu budował w Niemczech podwaliny kobiecego futbolu. W 2005 i 2010 roku Turbine wygrywało nawet Ligę Mistrzyń. Dekadę temu klub z okolic Berlina po raz ostatni wygrał Bundesligę, a cztery ostatnie sezony kończył na 4. miejscu w lidze.

Wiankowska na szczeblu Ekstraligi grała od 2016 roku. Ma za sobą sześć sezonów na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego. Najpierw przez dwa sezony występowała w UKS SMS Łódź, a od 2018 roku występowała w Czarnych Sosnowiec. W tym czasie na poziomie Ekstraligi rozegrała 129 spotkań i zdobyła 78 bramek. Dwa ostatnie sezony kończyła na podium strzeleckim Ekstraligi.

Jak na niemiecką Bundesligę to w Poczdamie w przeszłości grało już wiele Polek. Były to między innymi Małgorzata Mesjasz, Jolanta Siwińska, Magdalena Szaj czy dawniej Maria Makowska, Marta Otrębska czy choćby Agnieszka Leonowicz.