O najlepszej sędzi w historii (wideo)

Była pierwszą kobietą w męskiej Ekstraklasie. Sędziowała finał Mistrzostw Świata. Bogata historia Katarzyny Wierzbowskiej.


Chciała grać w piłkę, ale nie miała gdzie. Została więc sędzią piłkarską. Jej sportowa historia jest niezwykle bogata. Brała udział w największych piłkarskich imprezach. Przecierała w Polsce szlaki kobietom sędziującym. Katarzyna Wierzbowska to najlepsza w historii sędzia piłkarska i obecnie nasza najlepsza obserwatorka doceniana nie tylko w Polsce ale również i na świecie.

Sędziować zaczęła w 1997 roku jako sędzia z podokręgu radomskiego. Szybko awansowała na szczebel centralny. W 2001 roku została międzynarodową sędzią asystentką. Rok później wzięła udział w meczu finałowym Mistrzostw Świata U19 w Kanadzie, a w 2003 roku poprowadziła swój najważniejszy mecz w karierze: Niemcy - Szwecja w finale kobiecego Mundialu w USA oczywiście jako sędzia asystentka.

Wierzbowska była pierwszą w Polsce kobietą-sędzią, która została dopuszczona do rozgrywek męskiej Ekstraklasy. Było to w 2003 roku. Dwukrotnie wyjechała na Igrzyska Olimpijskie w 2004 i 2008 roku. Brała udział także w finałach Mistrzostw Europy oraz młodzieżowym Euro i Mundialu. W 2011 roku zakończyła karierę sędziowską i została obserwatorką.

Będąc aktywną sędzią asystentką była niezwykle ceniona. Nic nie zmieniło się kiedy wścieła się w rolę obserwatorki. Oceniała pracę sędzi między innymi dwukrotnie podczas finałów seniorskich Mistrzostw Europy czy finałów młodzieżowych mistrzostw naszego kontynentu. Zaliczyła finał Ligi Mistrzyń. Od dekady aktywnie działała w strukturach szkoleniowych UEFA, Kolegium Sędziów PZPN i Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Jej sędziowska historia oraz sędziowsko-piłkarska historia jej rodziny w tym męża byłego sędziego międzynarodowego a obecnie obserwatora, córki sędzi która doszła na boiska Ekstraligi kobiet czy choćby najmłodszej córki grającej w AP Orlenie Gdańsk została przedstawiona w materiale wideo zrealizowanym przez kanał PZPN "Piłka dla wszystkich".