Wycofanie czy koniec słynnego klubu?

Stilon Gorzów wycofał się z III ligi. Niewykluczone, że oznacza to koniec jednego z pionierów piłki kobiecej w Polsce.


Z rozgrywek międzywojewódzkiej III ligi kobiet wycofał się Stilon Gorzów Wielkopolski. Jego wyniki osiągnięte w lidze obejmującej województwa lubuskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie zostały anulowane gdyż gorzowianki jesienią przez dwa oddane mecze walkowerem rozegrały mniej niż 50% spotkań całego sezonu. Jesień Stilon miał bardzo ciężką w lidze co potwierdzającą wyniki takie jak 0:19, 0:15 i 0:11, a także wąska kadra zespołu, przez którą gorzowianki niektóre mecze rozpoczynały nawet w niepełnym jedenastoosobowym składzie.

TKKF Stilon, który został założony w 1984 roku podobnie jak Czarni Sosnowiec, Checz Gdynia czy Medyk Konin był jednym pionierów piłki kobiecej w Polsce. Trzykrotnie w latach 1992, 1995 i 1996 był mistrzem Polski. Oprócz tego ośmiokrotnie zdobywał medale - po raz ostatni w 2001 roku. Z nowym tysiącleciem i rozwojem piłki kobiecej Gorzów stopniowo znaczył coraz mniej na arenie krajowej. W latach 1986 - 2006 nieprzerwanie grał na najwyższym szczeblu żeńskich rozgrywek. Jeszcze parę lat temu Gorzów obok Białej Podlaskiej, Łodzi i Konina posiadał Licealny Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży PZPN lecz związek wycofał się z tego projektu kształcenia. Stilon w sezonach 2010/2011 i 2014/2015 epizodycznie wracał do elity w której łącznie grał przez 23 sezony.

Nie tak dawno pozycję Sitlonu w Gorzowie wyparła Warta Gorzów Wielkopolski, której piłkarki grały w II lidze, wówczas wyższej lidze niż Stilon. Niestety Warta w ubiegłym roku wycofała się z drugiej ligi i obecnie jako Ladies Soccer Team Gorzów gra w mikro IV lidze lubusko-zachodniopomorskiej. Czy Stilon w nowym sezonie powróci do rozgrywek kobiecych, a może to już koniec utytułowanego klubu zamierzchłych czasów? To się okaże...