Nagrody w futsalu są wyższe, ale...

Choć nagroda finansowa dla futsalowego Mistrza Polski jest dwukrotnie wyższa niż rok temu to dalej budzi dyskusje.


Liga kobiecego futsalu powstała w 2007 roku. Od początku była rozgrywana pod egidą Polskiego Związku Piłki Nożnej. Najpierw była tylko jedna klasa rozgrywkowa. Później z czasem futsal zaczął się rozwijać. Obecnie są trzy poziomy rozgrywkowe. Od 2018 roku uczestnicy Final Four, czyli najlepsza futsalowa czwórka w kraju może liczyć na nagrody finansowe od PZPN, które są zapisane w regulaminie rozgrywek. Ile wynoszą?

W tym sezonie PZPN podniósł pulę nagród w Final Four z 11 tysięcy w roku ubiegłym na 18,5 tysiąca złotych. Rekord Bielsko-Biała jako mistrz kraju zainkasował 10 tysięcy, Słomniczanka Słomniki za drugie miejsce otrzymała 5 tysięcy, AZS UAM Poznań jako brązowy medalista otrzymał 2,5 tysiąca zaś Wierzbowiana Wierzbno za czwarte miejsce zgarnęła równy 1 tysiąc złotych. Ktoś powie mało, że nie zwróci się nawet udział w Final Four, że w dobie dwucyfrowej inflacji to żadne pieniądze. Inny ktoś powie, że to więcej niż rok wcześniej. Obecnie trwa jeszcze rywalizacja o futsalowy Puchar Polski. Tutaj pula nagród to 12 tysięcy. Zdobywca PP otrzyma 6 tysięcy, finalista 3 tysiące, a półfinaliści po 1,5 tys zł.

Są to kwoty, które z całą pewnością nie powalają z nóg. Wręcz przeciwnie. Powodują, że można zastawiać się nad rangą tych rozgrywek. Patrząc na inne nagrody finansowe, jakie przyznaje PZPN mistrzom piłki kobiecej to nagroda dla medalistów futsalowej Ekstraligi jest bardzo niska. Można to stwierdzić, patrząc nie tylko na samą kwotę, ale również na ilość rozegranych spotkań w sezonie (12 w sezonie zasadniczym, dwa ćwierćfinały i dwudniowy Final Four), czas gry, a także liczbę przebytych kilometrów przez kluby.

A jak wyglądają inne nagrody finansowe w piłce kobiecej? Pod względem finansowym najbardziej cenny jest Puchar Polski na trawie, za który jest wart aż 400 tysięcy złotych. Mniej, bo 200 tysięcy wynosi nagroda na mistrzostwo Polski wywalczone w Ekstralidze. PZPN dofinansowuje także co sezon kluby szczebla centralnego za sam start w rozgrywkach. W Ekstralidze to 100 tysięcy na sezon, 50 tysięcy w I lidze czy 25 tysięcy w II lidze. Futsal, a także beach soccer są oddzielnym światami piłki kobiecej.


Znalezione obrazy dla zapytania fb logo zdjęcie - RaJu photography