Polska w ekskluzywnym gronie finalistów ME U17

Polska, Estonia, Szwajcaria, Anglia, Niemcy, Francja, Hiszpania i Szwecja zagrają w turnieju finałowym Mistrzostw Europy U17.

Zakończyły się eliminacje do Mistrzostw Europy U17. W tegorocznym turnieju zagra osiem reprezentacji narodowych. Polska po wygraniu turnieju drugiej rundy eliminacji w Rumunii zakwalifikowała się po pięciu latach przerwy do finałów młodzieżowego EURO. Teraz zakończyły się już pozostałe turnieje eliminacyjne, które wyłoniły komplet finalistów, którzy w maju zagrają o medale mistrzostw kontynentu.

Awans do ME U17 uzyskały:
- Polska
- Szwajcaria
- Anglia
- Niemcy
- Francja
- Hiszpania
- Szwecja
oraz Estonia jako gospodarz, która miała zapewnione z tego tytułu miejsce w turnieju finałowym

Bez wątpienia Polki znalazły się w bardzo ekskluzywnym gronie. Co ciekawe, dotychczas tylko trzy kraje triumfowały w Mistrzostwach Europy U17 w ich obecnej formuje rozgrywanej od 2008 roku. Osiem razy wygrywały Niemcy, cztery razy Hiszpanki, a raz Polki, kiedy to w 2013 roku zdobyły pamiętny złoty medal grając w składzie m.in. z Ewą Pajor, Pauliną Dudek czy Eweliną Kamczyk. Rok temu mistrzostwo U17 zdobyły Niemki, a dwa i trzy lata temu przez COVID-19 turniej finałowy nie odbył się.

Turniej finałowy rozegrany zostanie w dniach 14-26 maja w Estonii. Osiem drużyn zostanie podzielonych na dwie grupy. Losowanie grup odbędzie się 13 kwietnia na stadionie Lilleküla w Tallinie. Mecze grupowe będą rozgrywane w dniach 14, 17 i 20 maja. Półfinały odbędą się 23 maja, a mecz finałowy zaplanowano na 26 maja. Arenami mistrzostw będą stadiony w miastach: Tallinn, Tartu i Võru.

Reprezentacja Polski U17, której trenerem jest Marcin Kasprowicz w pierwszej rundzie eliminacji podczas turnieju w Hiszpanii osiągnęła wyniki: wygrana z Grecją (3:0), porażka z Hiszpanią (0:3) i wygrana z Belgią (1:0). W drugiej rundzie na turnieju w Rumunii: wygrana z Estonią (2:0), wygrana z Rumunią (2:1) oraz remis z Czechami (2:2).