Kinga Szemik zadebiutowała we francuskiej D1F

Swój debiut na boiskach najwyższej ligi francuskiej Division 1 Féminine zaliczyła bramkarka Kinga Szemik z Stade de Reims.


W 18. kolejce Division 1 Féminine swój debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej francuskiej piłki kobiecej zaliczyła Kinga Szemik. Dla reprezentantki Polski grającej w zespole Stade de Reims był to dość długo wyczekiwany debiut na boiskach francuskiej elity. Przez siedemnaście kolejek Szemik była rezerwową. Teraz weszła między słupki swojego zespołu.

Debiut niespełna 26-letniej zawodniczki przypadł na mecz Rodez - Stade de Reims (1:2). Wcześniej Szemik miała okazję grać natomiast w rozgrywkach o Puchar Francji gdzie jej Stade de Reims dotarł do ćwierćfinału. Na poziomie 1/4 finału zespół reprezentantki Polski z nią w składzie przegrał dopiero w karnych z mocarnym Olympique Lyon (1:1, rk. 7:8).

W ostatnich latach liga francuska stała się kierunkiem, w który chętnie podążają czołowe polskie piłkarki. W Paris Saint-Germain gra Paulina Dudek. Zawodniczkami Fleury 91 są Dominika Grabowska i Ewelina Kamczyk. Ostatniego lata Francję opuściła Nikol Karczewska, która przeniosła się do Anglii, a Austrię na Francję zamieniła Małgorzata Grec grająca teraz w Dijon. Wcześniej przez lata w Paryżu grała Katarzyna Kiedrzynek.

Dla Szemik jest to jej pierwszy sezon w Division 1. Wcześniej w latach 2020-2022 grała na drugim poziomie rozgrywkowym francuskiej piłki w barwach FC Nantes. Z kolei w latach 2016–2019 bramkarka wywodząca się z Żywiecczyzny grała i studiowała w Stanach. Jest wychowanką Borów Pietrzykowice. Do seniorskiej piłki wchodziła jako zawodniczka Mitechu Żywiec.

Na początku kwietnia reprezentacja Polski rozegra dwa mecze towarzyskie z uczestnikami zbliżających się Mistrzostw Świata. Najpierw 6 kwietnia w Łodzi na stadionie ŁKS kadra prowadzona przez trenerkę Ninę Patalon zmierzy się z Kostaryką, a 11 kwietnia w Rotterdamie zagra z Holandią. Bramkarkami powołanymi na oba mecze sa Kinga Szemik (Stade de Reims, Francja), Karolina Klabis (AZS UJ Kraków) i Natalia Radkiewicz (Pogoń Szczecin).