Stomilanki wreszcie awansowały do Ekstraligi!

Po dziewięciu sezonach gry w I lidze swój upragniony awans do kobiecej Ekstraligi wywalczyły Stomilanki Olsztyn.

I liga kobiet, 06.05.2023 r.
Bielawianka Bielawa - Stomilanki Olsztyn 0:1
Osajkowska

Sędzia: Katarzyna Gaweł (Opolski ZPN)

Bielawianka: Valchuk - T.Kruk, Zubczyk, Migacz, Nierychło, Szczepańska, Z.Kruk, Rogaciova, Wierzbicka, Brzeska, Tylak oraz Amarowicz, Jeżewska, M.Kruk, Kubik, Piotrowska, Szymańska, Łukaszczuk

Stomilanki: Ptaszek - Krech, Kędzia, Skrzypińska, Libera, Kałużna, Osajkowska, Sokołowska, Rosiak, Korzec, Sunday oraz Krajewska, Żukowska, Bida, Taranowska, Milewska, Olender

Pewne awansu do Ekstraligi kobiet są już Stomilanki Olsztyn. Zespół z Olsztyna dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad Bielawianką Bielawa 1:0 po golu Kamili Osajkowskiej w doliczonym czasie gry zapewnił sobie zajęcie pierwszego bądź drugiego miejsca w tabeli I ligi kobiet na koniec sezonu i historyczną dla siebie promocję do wyższej klasy rozgrywkowej piłki kobiecej w Polsce.

Tym samym zespół z Olsztyna po raz pierwszy w czterdziestoletniej historii gry o mistrzostwo Polski kobiet zagra w najwyższej klasie rozgrywkowej - Ekstralidze. Stomilanki awans świętowały po swoim zwycięstwie w Bielawie, ale feta odbędzie się jeszcze podczas ich ostatniego meczu, który rozegrają w ramach I ligi. W niedzielę 21 maja o godzinie 13:00 na Stadionie Miejskim w Olsztynie podejmować będą Checz/Marcusa Gdynia.

Kobiecy Klub Piłkarski Stomilanki Olsztyn powstał w 2011 roku. Najpierw grał jako KKP Stomil, a w 2017 roku zmienił nazwę na Stomilanki. Od 2014 roku przez kolejne dziewięć sezonów Stomilanki grały w I lidze, czyli na zapleczu Ekstraligi. Wielokrotnie były w czołówce ligi zajmując pięć razy miejsce na podium, ale do awansu zawsze im trochę brakowało. Teraz osiągnęły największy sukces w historii klubu.

Z I ligi do Ekstraligi wchodzą dwa najlepsze zespoły. Stomilanki są już pewne awansu. O drugie miejsce premiowane awansem do elity walczą jeszcze między sobą Rekord Bielsko-Biała oraz Skra Częstochowa.