GKS Katowice - nowy mistrz!

Mamy nowego mistrza kraju! W swoim piątym sezonie gry w Ekstralidze triufmował w rozgrywkach GKS Katowice!

Ekstraliga kobiet, 28.05.2023 r.
Medyk Konin - GKS Katowice 1:3
Miksone - Maciążka, Hajduk, Turkiewicz

Sędzia: Monika Mularczyk (Łódzki ZPN)
Czerwona kartka: Maras (60. minuta, wykluczenie)

Medyk:
Szymczak - Rocane, Maras, Cambell, Pitsiou (72 Mierzejewska), Pakulska (72 Lizik), Jaśniak, Sikora (84 Urna), Miksone, Pouliou (65 Krupa), Gawrońska

GKS: Klimek - Hajduk, Olszewska, Zając, Tkaczyk, Turkiewicz, Drąg, Kłoda, Misztal (73 Grzegorczyk), Maciążka, Brzęczek (63 Lizoń)

Korespondencyjna rywalizacja między GKS Katowice a TME SMS Łódź, której stawką było mistrzostwo Polski rozegrała się w ostatniej kolejce Ekstraligi sezonu 2022/2023. Katowiczanki stanęły na wysoki zadania wygrywając swój mecz w Koninie z tamtejszym Medykiem 3:1 i bez oglądania się na inne wyniki utrzymały pozycję liderek Ekstraligi zostając tym samym nowymi mistrzyniami Polski.

Od teraz mamy nowego mistrza kraju. Po roku tytuł stracił TME SMS Łódź, który w tym sezonie musi zadowolić się brązowym medalem. Sezon ze srebrem w randze wicemistrza zakończył drugi raz z rzędu Górnik Łęczna. Dla GieKSy, która zdobyła złoto jest to jej pierwszy seniorski medal w Ekstralidze - doprecyzowując wcześniej ani razu nie była na podium, a teraz weszła na nie zajmując najwyższej miejsce.

GKS Katowice do mistrzostwa zmierzał od początku sezonu. Rundę jesienną piłkarki ze stolicy Śląska zakończyły jako mistrzynie jesieni. W całym cyklu rozgrywek podopieczne trenerki Karoliny Koch wygrały 18 spotkań, 1 zremisowały oraz 3 przegrały. W końcowej tabeli GKS wyprzedził o trzy punkty i lepszy bilans meczów bezpośrednich Górnika Łęczna i TME SMS Łódź.

Mecz w Koninie wyłonił zwyciężczynie Ekstraligi, lecz mógł mieć jeszcze jeden historyczny wymiar. Medyk Konin będący jednym z najbardziej zasłużonych klubów kobiecych w kraju był zagrożony spadkiem. Jego porażka z GKS mogła skończyć się dla niego spadkiem z elity po 30-latach. Na szczęście dla koninianek Sportis KKP Bydgoszcz nie zdołał wygrać w Radomiu przez co Bydgoszcz przegrała z Medykiem korespondencyjną rywalizacje o utrzymanie.

Po złoto GKS sięgnął w swoim piątym sezonie gry na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego. Żeńska sekcja piłkarska w klubie powstała w 2015 roku po tym, jak 1. FC AZS AWF Katowice spadł z Ekstraligi i wycofał się z jakichkolwiek rozgrywek. GKS Katowice od 2015 roku co roku uzyskiwał awans od ówczesnej wojewódzkiej III ligi kobiet aż po Ekstraligę do której wszedł w 2018 roku.


W przyszłym sezonie GKS Katowice będzie reprezentował Polskę w rozgrywkach Ligi Mistrzyń UEFA.