Klub Zawistowskiej mistrzem Niemiec

Bayern Monachium został mistrzem Niemiec. To tam zagra w nowym sezonie Weronika Zawistowska. Wolfsburg drugi.


Nie tylko w Polsce ostatnia kolejka sezonu decydowała o mistrzostwie kraju. Do samego końca gra o najważniejsze krajowe trofeum toczyła się także w Niemczech gdzie od dziewięciu lat VfL Wolfsburg rywalizuje z Bayernem Monachium o prymat w żeńskiej Bundeslidze. Raz Bayern zostaje mistrzem i wtedy Wolfsburg jest wicemistrzem, a innym razem jest odwrotnie. Względem poprzedniego sezonu u naszych zachodnich sąsiadów zmienił się teraz mistrz kraju. Tytuł utracił Wolfsburg na rzecz bawarskiego Bayernu.

W ostatniej kolejce Bayer Monachium rozgromił u siebie spadającą z ligi Turbine Poczdam w składzie z Martyną Wiankowską aż 11:1 i po końcowym gwizdku niezależnie od zwycięstwa Wolfsburgu mógł świętować odzyskanie po roku tytułu mistrzyń Niemiec. VfL Wolfsburg, który w sezonie zdobył o dwa punkty mniej niż Bayern został wicemistrzem kraju. Na trzecim stopniu podium drugi rok z rzędu uplasował się Eintracht Frankfurt. Dodajmy, że w Wolfsburgu grają Ewa Pajor oraz Katarzyna Kiedrzynek (po tym sezonie opuszcza VfL) zaś piłkarką Frankfurtu jest Tanja Pawollek, która od roku występuje w reprezentacji Polski. Wszyscy trzej medaliści Bundesligi zagrają w nowym sezonie w Lidze Mistrzyń UEFA.

Zdobycie mistrzostwa Niemiec przez Bayern Monachium jest połowicznym sukcesem jeszcze innej z naszych reprezentantek. Od dwóch lat zawodniczką Bayernu jest Weronika Zawistowska. Pomocniczka w 2021 roku podpisała kontrakt z klubem z Monachium i od razu została wypożyczona do 1. FC Köln. Najpierw na jeden sezon, a później wypożyczenie przedłużono o kolejny rok. Na początku bieżącego roku klub z Bawarii poinformował, że Zawistowska po zakończeniu wypożyczenia wejdzie od sezonu 2023/2024 do składu Bayernu.

Urodzona w 1999 roku Weronika Zawistowska pochodzi z Warszawy. Jest wychowanką Pragi Warszawa. Na poziomie Ekstraligi kobiet zadebiutowała w 2015 roku w barwach Górnika Łęczna, kiedy miała piętnaście lat. W 2019 roku przeszła do Czarnych Sosnowiec gdzie spędziła dwa sezony, a w 2021 roku wyjechała do Niemiec. Bayern wypożyczył ją do słabszej Koloni w celu aklimatyzacji z Bundesligą, która jest znacznie silniejsza od polskiej ligi. W 1. FC Köln od początku zaczęła grać w podstawowym składzie i grała regularnie. Na szczeblu Bundesligi w barwach klubu z Kolonii rozegrała przez dwa sezony 42 mecze i strzeliła pięć bramek.