Agata Tarczyńska zakończyła karierę

Swoją niezwykle bogatą karierę piłkarską zakończyła Agata Tarczyńska. Przez lata grała w Niemczech i w naszej lidze.

Na miesiąc przed swoimi 35-urodzinami zakończenie kariery piłkarskiej ogłosiła Agata Tarczyńska. Reprezentantka Polski na przestrzeni lat grała w najlepszych polskich klubach oraz zdobywała liczne trofea na czele z mistrzostwami Polski z AZS Wrocław, Unią Racibórz i Medykiem Konin. Karierę Tarczyńskiej można podzielić na dwie części - na okres występów w Polsce oraz na czas spędzony w niemieckich klubach na poziomie Bundesligi i jej drugoligowego zaplecza.

Zawodniczka klubu Werder Brema decyzję o końcu kariery przekazała dzień po zakończeniu sezonu Bundesligi, który jej klub zakończył na 8. miejscu, a ona sama przez kontuzję nie grała od października. To właśnie przebyte ostatnio urazy oraz wiek były powodami, dla których Tarczyńska schodzi z boiska. Karierę kończy reprezentantka Polski, która przez lata wypracowała sobie takie pokaźne CV, że mogłaby im obdzielić wiele innych zawodniczek.

Pochodząca z Dolnego Śląska wychowanka Lechii Piechowice do świata piłki kobiecej weszła jako zawodniczka AZS Wrocław. Później często zmieniała kluby zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Raz odchodziła, a raz wracała. Wyjeżdżała z Polski, a później wracała. W karierze czterokrotnie wyjeżdżała z Ekstraligi do Niemiec. Na poziomie Ekstraligi grała w AZS Wrocław, Medyku Konin, Unii Racibórz i Zagłębiu Lubin za każdym razem w najlepszym okresie świetności tych klubów.

W Niemczech reprezentowała takie kluby jak 1. FC Saarbrücken, SV Bardenbach, Blau-Weiß Hohen Neuendorf, MSV Duisburg, VfL Wolfsburg (głównie rezerwy) i przez ostatnie trzy sezony Werder Bremen. Ostatnio w Niemczech grała nieprzerwanie od 2016 roku. W 2015 roku z pokaźną ilością 40 goli została królową strzelczyń Ekstraligi jako napastniczka Zagłębia Lubin. Dwa lata później "Agata armata" została wicekrólową 2.Bundesligi strzelając dla VfL II Wolfsburg.

Jako jedna z najlepszych napastniczek grała oczywiście także w reprezentacji Polski. W 2007 roku z kadrą młodzieżową uczestniczyła w jednym turnieju finałowym Mistrzostw Europy U19 w którym zagrała polska reprezentacja. Tego samego roku zadebiutowała w reprezentacji Polski seniorek do której była powoływana przez sześciu kolejnych selekcjonerów. W dorosłej reprezentacji rozegrała łącznie 63 mecze i zdobyła 10 goli. Ostatnio do kadry była powołana jesienią.

Rok temu swoją karierę zakończyła inna z wybitnych polskich napastniczek, która również swoją piłkarską karierę dzieliła między Polskę a Niemcy - Agnieszka Winczo.