Beach soccer bez Grembacha Łódź

Najbardziej utytułowany zespół polskiego beach soccera nie przystąpi do rozgrywek. Koniec ery Grembacha Łódź.


Z początkiem czerwca rozpocznie się nowy sezon kobiecego beach soccera w Polsce. Najpierw odbędzie się turniej o Puchar Polski, później eliminacje do mistrzostw Polski, a następnie turniej finałowy mistrzostw kraju. W ostatnich latach faworytem do pucharu, złota czy medali był nieprzerwanie Grembach Łódź. Teraz będzie już inaczej. W polskim beach soccerze kobiet nastąpiła przed tym sezonem duża zamiana na samym szczycie dyscypliny.

Do rozgrywek plażowej piłki nie przystąpi Grembach Łódź. Utytułowany klub niegdyś męskiego, a ostatnich latach kobiecego beach soccera wycofał się z rywalizacji i dając wolą rękę swoim zawodniczkom rozwiązał drużynę. Taką decyzję jeszcze wiosną podjął Jarosław Jagielski, trener i twórca zespołu. Jagielski z beach soccerem był związany przez dwadzieścia lat zaczynając z mężczyznami. W ostatnich latach zabiegał o rozwój kobiecego beach soccera. Stworzył najmocniejszą drużynę w historii żeńskiej piłki plażowej.

Grembach w żeńskim beach soccerze istniał od 2016 roku, kiedy zadebiutował w rozgrywkach pod egidą Polskiego Związku Piłki Nożnej. Od 2017 do 2021 roku był pięciokrotnym z rzędu mistrzem kraju. Rok temu zajął w rywalizacji 3. miejsce, a nowym mistrzem kraju został wówczas FC10 Zgierz w którym gra wiele były zawodniczek Grembacha. Dwukrotnie triumfował także w rywalizacji o Puchar Polski - w 2019 i 2022 roku oraz dwukrotnie grał w Euro Winners Cup czyli klubowych mistrzostwach Europy (5. miejsce w 2018 roku i 7. miejsce w 2019 roku).

Ostatnim turniejem w którym uczestniczył Grembach były mistrzostwa Świata. We wrześniu 2022 roku Lady Grembach Łódź został klubowym mistrzem Świata. Trener Jagielski był jednym z pionierów, który zapoczątkował wprowadzenie do polskich rozgrywek zawodniczek za granicy. W Grembachu zarówno w turniejach krajowych, jak i zagranicznych występowały najlepsze zawodniczki beach soccera na świecie. Dzięki temu i podobnym krokom czynionym przez inne zespoły rywalizacja o polskie medale zaczęła mieć także charakter międzynarodowy.

Zawodniczki, które w ostatnim czasie grały w Grembachu zasilą inne zespoły - przede wszystkim głównych rywali łodzianek w poprzednich latach. Katarzyna Borowiec, Dagmara Suskiewicz i Wiktoria Kaczmarek wystąpią teraz w barwach mistrzowskiego FC10 Zgierz. Do Red Devils Ladies Chojnice przechodzą Karolina Palacios, Paulina Kościecha, Magdalena Szpera i Katarzyna Gozdek. Z kolei do Sparty Daleszyce dołączyły Katarzyna Śpiewak czy choćby Katarzyna Żak.

Grembach Łódź w mistrzostwach Polski beach soccera
2022 - 3. miejsce
2021 - 1. miejsce
2020 - 1. miejsce
2019 - 1. miejsce
2018 - 1. miejsce
2017 - 1. miejsce
2016 - 6. miejsce (debiut)