Spadkowicze potrafią zdobyć punkty

HydroTruck Radom bądź jak kto woli Sportowa Czwórka Radom w ostatniej kolejce Ekstraligi pokonała u siebie Sportis KKP Bydgoszcz 1:0. Dzięki temu sprawiła prezent Medykowi Konin, który gdyby Sportis wygrał w Radomiu spadłby z ligi w obliczu swojej porażki z koronowanym na mistrza GKS Katowice. Niewątpliwe Medyk ma dług wdzięczności względem Radomia. Przypomnijmy - Radom z Ekstraligi spadł już wcześniej i zwycięstwo nad Bydgoszczą walczącą o utrzymanie nic mu już nie dawało. Nic poza honorowym pożegnaniem się z ligą. W zupełnie innej sytuacji był Sportis - musiał wygrać aby zachować miejsce w lidze.

Honorowe pożegnanie się z Ekstraligą to zjawisko, które występuje w ostatnich latach. Teraz honorowo pożegnał się HydroTruck Radom wygrywając swój ostatni mecz. Rok temu po tym, jak Rekord Bielsko-Biała stracił matematyczne szanse na utrzymanie wygrał dwa ostatnie mecze - pokonał kolejno GKS Katowice i AP Lotos Gdańsk. Również rok temu Tarnovia Tarnów jak formalnie spadła z Ekstraligi w przedostatniej kolejce to w ostatniej kolejce pożegnała się remisując 2:2 ze Śląskiem Wrocław, choć od zwycięstwa dzieliły ją sekundy. Jeszcze wcześniej, bo dwa lata temu honorowo pożegnał się także Rolnik Głogówek. Choć przez cały sezon przegrywał mecz za meczem to gdy stracił szansę na utrzymanie zaczął wygrywać.

Choć sytuacja związana z Radomiem i Bydgoszczą tego nie dotyczyła to zajęcie ostatniego bądź przedostatniego miejsca w lidze, kiedy spadają dwa zespoły również jest ważne i w ostatnich latach parę klubów Ekstraligi się o tym przekonało. Kiedy latem z ligi nieoczekiwanie wycofywały się zespoły to spadkowicze z lepszego miejsca spadkowego szczęśliwie zachowywali ligowy byt. W Ekstralidze tak było parokrotnie, a w niższych ligach takie sytuacje są na porządku dziennym.


Znalezione obrazy dla zapytania fb logo zdjęcie - Emil Ekert, OTOEMOCJE.art