Finaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Osiem reprezentacji wojewódzkich zagra w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Finały na Śląsku Cieszyńskim.


Po rozegraniu czterech turniejów w grupach makroregionalnych zakończyła się część eliminacyjna rywalizacji Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich U15 w piłce nożnej kobiet im. Ireny Półtorak. Po dwie najlepsze drużyny z każdej ze czterech makroregionalnych grup awansowały do turnieju finałowego OOM.

Turniej finałowy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbędzie się w dniach 22-28 czerwca na obiektach piłkarskich Śląska Cieszyńskiego - w Skoczowie, Ustroniu, Wiśle i Puńcowie. W porównaniu do ubiegłorocznego turnieju, który odbył się na Podhalu na liście uczestników są trzy zmiany. Awansu względem roku poprzedniego nie uzyskało Pomorze, Podkarpackie i województwo łódzkie. Ich miejsce zajmie Podlasie, Lubelszczyzna oraz Małopolska.

Podczas turnieju finałowego zespoły początkowo rywalizować będą w dwóch grupach. Mazowsze broniące tytułu sprzed roku zagra w grupie z Podlaskim ZPN, Śląskim ZPN i Wielkopolskim ZPN. Drugą grupę stanowi Małopolski ZPN, Lubelski ZPN, Dolnośląski ZPN oraz Kujawsko-Pomorski ZPN.

Grupa I
1. Kujawsko-Pomorski ZPN - 22 punkty
2. Podlaski ZPN - 22 pkt

3. Pomorski ZPN - 18 pkt
4. Warmińsko-Mazurski ZPN – 2 pkt

Grupa II

1. Mazowiecki ZPN - 31 punktów
2. Lubelski ZPN - 18 pkt

3. Łódzki ZPN - 15 pkt
4. Świętokrzyski ZPN - 6 pkt

Grupa III
1. Małopolski ZPN - 24 punkty
2. Śląski ZPN - 23 punkty

3. Podkarpacki ZPN - 12 punktów
4. Opolski ZPN - 8 punktów

Grupa IV
1. Wielkopolski ZPN - 29 punktów
2. Dolnośląski ZPN - 21 punktów

3. Zachodniopomorski ZPN - 7 punktów
4. Lubuski ZPN - 7 punktów

OOM nosi imię śp. Ireny Półtorak - najbardziej oddanej i zasłużonej dla polskiego futbolu kobiecego działaczki. Pani Irena w 1974 roku zakładając żeńską drużynę Czarnych Sosnowiec dała podwaliny futbolu kobiecego na Śląsku. W 1981 roku została kierownikiem reprezentacji Polski w jej pierwszym historycznym meczu rozgrywanym we Włoszech. Aż do samej śmierci (styczeń 2013) była aktywnie zaangażowana w futbol Pań poprzez działalność w Śląskim Związku Piłki Nożnej i kierownicze funkcje w młodzieżowych reprezentacjach PZPN.

W 2024 roku finały OOM piłki kobiecej rozegrane zostaną na Lubelszczyźnie, a w 2025 roku na boiskach w Wielkopolsce.