Startuje sezon beach soccera 2023

To będzie niezwykle intensywny czas dla beach soccera. Szczególnie czerwiec. Kadra, Puchar Polski, Nazaré, Igrzyska...


Jeszcze parę lat temu polski beach soccer w żeńskim wykonaniu ograniczał się tylko do jednego turnieju w Ustce, Gdyni czy Kołobrzegu. Grano przez jeden, dwa czy trzy dni. Później wraz z przeniesieniem beachsoccerowej areny do Gdańska-Brzeźna były już dwa turnieje, gdyż doszedł jeszcze turniej o Puchar Polski. Ponadto, najlepszy bądź najlepsze w liczbie mnogiej polskie zespoły grały za granicą w turniejach o randze mistrzostw Europy i Świata. W zeszłym roku powołano do życia reprezentację w beach soccerze. Teraz w Polsce odbędzie się międzypaństwowy turniej, a dodatkowo sezon ligowy wydłużono o jeszcze jeden turniej w postaci eliminacji do mistrzostw Polski. Zapowiada nam się rekordowo długi i intensywny sezon na piasku...

W dniach 3-4 czerwca reprezentacja Polski rozegra w Gdańsku towarzyski dwumecz z Ukrainą (sobota, g. 15:00 i niedziela, g. 10:00). Po grudniowym dwumeczu z Czeszkami będzie to dla Polek drugi w historii mecz naszej kadry. Starcie z Ukrainkami poprzedziło tygodniowe zgrupowanie. Podopieczne selekcjonera Mateusza Sroki są właśnie na ostatniej prostej przygotowań do European Games 2023, ale o tym parę akapitów niżej. Skupmy się na chronologii imprez.

Ligowy sezon beach soccera rozpocznie się w Boże Ciało. Od 8 do 11 czerwca oczywiście w Gdańsku rozegrany zostanie turniej o Puchar Polski. Będzie to już piąta odsłona tych rozgrywek wprowadzonych do kalendarza imprez w 2019 roku. Do gry zgłosiło się 14 zespołów. Są to Pogoń Tczew, Energa Checz Gdynia, Zdrowie Garwolin, AZS UWM High Heels Olsztyn, FC10 Zgierz, UM Warszawa, Zamłynie Radom, AP Orlen Gdańsk, Sparta Daleszyce, Czarni Rząśnia, Marcus Gdynia, Red Devils Ladies Chojnice, Wierzbowianka Wierzbno i Ślęza Wrocław. Koniecznie trzeba podkreślić, że w tym roku Puchar Polski nie będzie już kwalifikacjami do mistrzostw Polski. Kwalifikacje odbędą się oddzielnie w lipcu.

Tuż po turniej o Puchar Polski do Portugalii wyruszy FC10 Zgierz. Nowy mistrz Polski, który w zeszłym roku zdetronizował po pięciu latach Grembacha Łódź będzie reprezentował nasz kraj w Women's Euro Winners Cup czyli turnieju Ligi Mistrzyń. Zawody w Nazaré, czyli europejskiej stolicy plażowej piłki nożnej odbędą się w terminie 12-18 czerwca. W zeszłym roku Zgierz w swoim europejskim debiucie zajął 5. miejsce na siedemnaście startujących ekip co było bardzo dobrym wynikiem. Pod względem narodowościowym wyprzedziły nas wówczas tylko zespoły z Hiszpanii i Francji.

Na przełomie czerwca i lipca odbędą się Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Jedną z dyscyplin w których rywalizacja będzie toczyć się o medale będzie beach soccer. Po raz pierwszy o medale w piłce nożnej na piasku walczyć będą również kobiety - w tym specjalnie powołana z tego względu w zeszłym roku kobieca reprezentacja Polski. Udział w turnieju Pań weźmie sześć krajów, a cały turniej beach soccera odbędzie się w Tarnowie. Biało-czerwone trafiły do grupy z Czechami i Portugalią. Drugą grupę tworzą Hiszpania, Ukraina i Włochy. Turniej odbędzie się w terminie 27 czerwca - 1 lipca. Wstęp na mecze European Games będzie płatny.

Nowym turniejem, który wydłuża sezon ligowy o 1/3 są eliminacje do mistrzostw Polski. Taką nowość zaplanowano na 14-16 lipca. W międzyczasie kilka czołowych przedstawicielek dyscypliny podobnie jak w latach ubiegłych ma wziąć udział w krajowych turniejach za granicą o mistrzostwo innego kraju. Zwieńczeniem sezonu u nas będzie turniej o Mistrzostwo Polski na początku sierpnia.