FC Barcelona wygrała Ligę Mistrzyń

W finale Ewa Pajor strzeliła gola i zanotowała asystę. Finał Ligi Mistrzyń wygrała jednak FC Barcelona. Czwarty finał Polek.

Na Philips Stadion w holenderskim Eindhoven rozegrany został finał żeńskiej Ligi Mistrzyń. Najważniejsze trofeum w klubowej piłce w Europie zdobyła FC Barcelona, która w meczu finałowym pokonała VfL Wolfsburg 3:2. Mecz miał dwa oblicza. Pierwszą połowę 2:0 wygrały Niemki. W drugiej odsłonie meczu trzy bramki strzelił klub z Hiszpanii efektownie odrabiając dwubramkową stratę i tym samym drugi raz w historii wygrywając Ligę Mistrzyń. Barcelona triumfowała wcześniej w 2021 roku, a rok temu w finale uległa Olympique Lyon.

Finał rozpoczął się od gola autorstwa kapitan reprezentacji Polski. W 3. minucie Ewa Pajor z VfL Wolfsburg przechwyciła piłkę od rywali i strzałem z osiemnastu metrów otworzyła wynik spotkania. Eutrofia była jeszcze większa w 37. minucie, kiedy to Pajor dośrodkowała piłkę w pole kare a gola głową zdobyła jej klubowa koleżanka Alexandra Popp. Niestety w drugiej połowie zawodniczki FCB strzelały gole w 48, 50 i 70. minucie.

Ewa Pajor na boisku przebywała do 84. minuty. Cały mecz na ławce rezerwowych spędziła natomiast bramkarka Katarzyna Kiedrzynek dla której był to jej ostatni udział w meczu VfL. Po tym sezonie Kiedrzynek odchodzi z Wolfsburga. Szkoda, że wicemistrzyniom Niemiec nie udało się wygrać UEFA Women's Champions League. Zarówno Pajor, jak i Kiedrzynek mają na swoim koncie po cztery występy w finale Ligi Mistrzyń, lecz jeszcze ani razu nie triumfowały. Wcześniej także żadna inna Polka nie wygrała Ligi Mistrzyń.

Na pocieszenie można dodać, że Pajor została najskuteczniejszą zawodniczką tej edycji Ligi Mistrzyń.

Naszą krajową Ekstraligę w tej edycji Ligi Mistrzyń reprezentował TME SMS Łódź, lecz odpadł niestety z gry już po pierwszym meczu turnieju eliminacyjnego przegrywając z belgijskim Anderlechtem 2:3. W meczu o 3. miejsce turnieju eliminacyjnego rozgrywanego w Łodzi zawodniczki SMSu pokonały litewską Gintrę 1:0. Z naszej grupy awans do II rundy eliminacji wywalczył wówczas fiński Kuopion Palloseura.