Brak chętnych do gry w nowej lidze futsalu

Połowa klubów futsalowych z północnej Polski zrezygnowała. Jest problem, aby skompletować regulaminowy skład Ekstraligi.


Rozgrywki futsalu od nadchodzącego sezonu mając mieć inną formułę niż ostatnio. Ligę futsalową czeka reforma. Dwie dotychczas sześciozespołowe grupy z podziałem na północ i południe mają stworzyć jedną centralną grupę Ekstraligę futsalu z dwunastoma uczestnikami - tak samo jak to jest w trawiastej "Orlen" Ekstralidze na dużych boiskach. Ten pomysł już na samym początku nie spotkał się z entuzjazmem klubów. W sezonie zasadniczym miałyby one do rozegrania aż 22. kolejki w tym wyjazdy po całym kraju.

Do rozgrywek nowego sezonu na chwilę obecną zgłosiło się 11 zespołów, z czego część pod względem sportowym zasadniczo nie powinna grać w tej lidze gdyż nie wywalczyła awansu w sposób sportowy bądź nawet regulaminowy, a po prostu odpowiedziała na informację z Polskiego Związku Piłki Nożnej, że są wolne miejsca w lidze i można zgłosić się do uczestnictwa w najwyższej futsalowej klasie rozgrywkowej.

Z ligi już wcześniej po siedmiu latach wycofał się AZS UG Gdańsk. Po dwóch sezonach z gry właśnie z powodu reformy wycofał się Respekt Myślenice. Do ligi nie zgłosiła się również Pogoń Tczew oraz AZS UW Warszawa będący jednym z najdłuższej grających klubów w lidze. To spowodowało, że zwolniły się aż 4 miejsca spośród dziesięciu utrzymanych zespołów zeszłego sezonu. Zajęły je Rolnik Głogówek i AZS AWF Warszawa, które pierwotnie spadły w ostatnim sezonie z Ekstraligi, ale zadeklarowały chęć dalszej gry w elicie. "Awans" uzyskała także Wanda Kraków, która przegrała po sezonie dwumecz barażowy o awans z Rybnikiem. Pozostało jeszcze jedno wolne miejsce, którego nie ma kto zająć.

Jak poinformował PZPN propozycję gry w sezonie 2023/2024 otrzymało szesnaście klubów. Chęć gry o mistrzostwo kraju w hali zadeklarowało na chwilę obecną jedenaście zespołów. Co więcej - Departament Rozgrywek Krajowych PZPN oraz Komisja ds. Futsalu i Piłki Plażowej podkreślili, że nie przewidują dofinansowań dla klubów za udział w rozgrywkach oprócz tylko nagród finansowych dla medalistów, nagród dodajmy, bardzo skromnych.

Wstępny skład Ekstraligi futsalu 2023/2024

Rekord Bielsko-Biała
Słomniczanka Słomniki
AZS UAM Poznań
Wierzbowianka Wierzbno
Nowy Świt Górzno
AZS UJ Kraków
AZS AWF Warszawa (utrzymanie w obliczu wolnych miejsc)
Rolnik Głogówek (utrzymanie w obliczu wolnych miejsc)
AZS UWM High Heels Olsztyn (awans z I ligi)
TS ROW Rybnik (awans z I ligi)
Wanda Kraków (awans z I ligi w obliczu wolnych miejsc)
- 1 wolne miejsce