W Brukseli o dyskryminacji juniorek przez PZPN?

Przewodniczący Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim zaapelował do władz PZPN.


Europoseł Robert Biedroń zasiadający w roli przewodniczącego w Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim oraz Agata Diduszko-Zyglewska będąca radną miasta Warszawa zwrócili się z apelem do Cezarego Kuleszy, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej w związku z dyskryminującymi nagrodami w Centralnej Lidze Juniorek U15. To już kolejny list to władz PZPN w tej sprawie. Wcześniej o wyjaśnienie w tej sprawie związek poprosiła także posłanka polskiego parlamentu Monika Falej.

Szanowny Panie Prezesie,

jak poinformowali nas rodzice piłkarek z Klubu Sportowego Akademia Piłkarska Diamonds Academy, zawodniczki odniosły w tym roku ogromny sukces i zdobyły Mistrzostwo Polski w Centralnej Lidze Juniorek U-15. Za zdobyte mistrzostwo drużyna otrzymała 10 000 zł. Ku zdziwieniu rodziców okazało się, że w tym samym czasie i za takie samo osiągnięcie drużyna chłopców otrzymała 100 000 zł czyli dziesięciokrotnie więcej!

Rozgoryczeni rodzice słusznie piszą w mediach społecznościowych:
"w sporcie ważna są: pasja, regularne, intensywne treningi i zaangażowanie. I nie ma znaczenia czy jesteś chłopcem czy dziewczynką. Finalnie na boisku - zarówno chłopcy jak i dziewczynki zostają ze swoim potencjałem i tym co wypracowali w czasie długich miesięcy, lat, setek godzin spędzonych na murawie, bez wolnych weekendów! Pokazują również to co potrafią i w tym wypadku jest to droga wielkiej pasji i co bardzo Nas rodziców cieszy - również sukcesów, które motywują do dalszego rozwoju w tej dyscyplinie! PZPN, który finansuje Centralna Ligę Juniorek - w lutym tego roku opublikował strategię rozwoju piłki nożnej kobiet na lata 2022-2026! To bardzo dobrze! Jeszcze lepiej byłoby, by konsekwentnie wspierał i wyrównywał szanse - tak jak to deklaruje we wspomnianym dokumencie! Co myślą o dziesięciokrotnie mniejszej nagrodzie dziewczynki z Klubu - Mistrzynie Polski - nie trzeba pisać! Smutek i niezrozumienie towarzyszy również rodzicom i bliskim, którzy wspierają te dyscyplinę!".

Fair play i równość szans dla każdego zawodnika i każdej zawodniczki to podstawowe standardy w sporcie, także w piłce nożnej, która inspiruje kolejne pokolenia dzieci, zarówno chłopców jak dziewczynek. Sytuacja opisana przez rodziców małych piłkarek rażąco odbiega od tych standardów, a także od opracowanej przez Państwa strategii rozwoju piłki nożnej kobiet.

Dlatego apelujemy do Pana o reakcję na tę bardzo przykrą, dyskryminującą młode zawodniczki sytuację, o zrównanie wysokości otrzymanej przez nie nagrody za Mistrzostwo Polski z nagrodą dla drużyny chłopięcej oraz o wprowadzenie zasady przyznawania zawodnikom i zawodniczkom nagród tej samej wysokości za te same osiągnięcia sportowe. Płeć dziecka nie może być w XXI wieku powodem do dyskryminacji.

Z poważaniem,
Robert Biedroń
Poseł do Parlamentu Europejskiego
Agata Diduszko-Zyglewska
Radna M. St. Warszawy