Wszystkie oczy skierowane na Mundial

Od 20 lipca do 20 sierpnia w Australii i Nowej Zelandii będą rozgrywane Mistrzostwa Świata. Zagrają 32 reprezentacje.


Cztery lata od Mundialu we Francji już minęły. Teraz czas na kolejne Mistrzostwa Świata kobiet w piłce nożnej. Tym razem ich gospodarzem będzie wspólnie Australia i Nowa Zelandia. Mundial kobiet rozgrywany będzie przez równy miesiąc od 20 lipca do 20 sierpnia.

O tytuł mistrzyń Świata będą walczyć aż 32 reprezentacje narodowe. Liczba uczestników turnieju względem poprzedniej edycji została zwiększona o osiem krajów tak samo, jak w przypadku męskiego Mundialu. Największą kontynentalną reprezentacje ma Europa z której w Mundialu zagra aż 12 zespołów.

Reprezentacja Polski nie zdołała się zakwalifikować do mistrzostw. Polki w eliminacjach grały od września 2021 do września 2022 pod wodzą aktualnej selekcjonerki Niny Patalon. Biało-czerwone w grupie eliminacyjnej zajęły 3. miejsce. Awans z naszej grupy wywalczyła Norwegia, a Belgia zagrała bez powodzenia w barażach.

Mistrzostwa Świata 2023
Grupa A: Nowa Zelandia, Norwegia, Filipiny, Szwajcaria
Grupa B: Australia, Irlandia, Nigeria, Kanada
Grupa C: Hiszpania, Kostaryka, Zambia, Japonia
Grupa D: Anglia, Haiti, Dania, Chiny
Grupa E: USA, Wietnam, Holandia, Portugalia
Grupa F: Francja, Jamajka, Brazylia, Panama
Grupa G: Szwecja, RPA, Włochy, Argentyna
Grupa H: Niemcy, Maroko, Kolumbia, Korea Południowa

Faza grupowa potrwa do 3 sierpnia. Dwa dni później rozpocznie się faza play-off. Mecz o Mistrzostwo Świata odbędzie się 20 sierpnia w Sydney w Australii. Dwa poprzednie Mundiale wygrały Amerykanki.

Zarówno Polskę jak i Europę na FIFA Women's World Cup będzie reprezentować Paulina Baranowska, która weźmie udział w Mundialu 2023 jako sędzia asystentka.

Transmisje z meczów można będzie oglądać na platformie Viaplay.