Mistrzostwa Europy U19 dla Hiszpanii

Po serii rzutów karnych Hiszpanki wygrały w finale młodzieżowego EURO U19 z Niemkami i obroniły złoty medal.

Od 18 do 30 lipca w Belgii rozgrywane były Mistrzostwa Europy U19. W finałach UEFA Women's Under-19 Championship zagrało osiem reprezentacji. Byli to Belgia, Czechy, Islandia, Austria oraz czterej mistrzowie z ubiegłych lat - Niemcy, Francja, Hiszpania oraz Holandia.

Mistrzostwo Europy U19 zdobyła Hiszpania, która w meczu finałowym pokonała Niemki. Do rozstrzygnięcia wyniku finału potrzebna była seria rzutów karnych, gdyż 90-minutowa rywalizacja plus dogrywka nie przyniosła goli. Serię jedenastek lepiej wykonały Hiszpanki wygrywając 3:2 i tym samym zachowując złoty medal, który zdobyły także rok temu.

W tym roku EURO do lat dziewiętnastu miało dodatkową rangę, ponieważ było eliminacjami do Mistrzostw Świata U20, które w 2024 roku odbędą się w Kolumbii. Awans z naszego kontynentu wywalczyły cztery najlepsze zespoły z turnieju w Belgii. Są to Hiszpania, Niemcy, Holandia i Francja.

Polska nie wywalczyła kwalifikacji do tegorocznych finałów ME U19. W meczach kwalifikacyjnych ostatniej rundy eliminacji Polki prowadzone przez selekcjoner Katarzynę Barlewicz zajęły trzecie miejsce w grupie za Serbią i Czeszkami. Awans z naszej grupy wywalczyły wówczas Czeszki, które w turnieju finałowym... przegrały wszystkie mecze i nie zdobyły nawet gola.

Udział w finałach U19 w Belgii brała sędzia Ewa Augustyn z Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

W 2025 roku gospodarzem Mistrzostw Europy U19 będzie po raz pierwszy w historii Polska. Nasza kadra dzięki temu, że będziemy gospodarzem turnieju ma zagwarantowany udział w ośmiozespołowym gronie finalistów.