Czterdziestolecie Rolnika Głogówek

Najbardziej znany klub kobiecy z Opolszczyzny świętował 40-lecie. Rolnik przez lata odnosił wiele małych i dużych sukcesów.

W sobotę, 4 listopada odbyły się jubileuszowe obchody istnienia LUKS Rolnik Biedrzychowice - Głogówek. Klub z Opolszczyzny, który został założony 20 listopada 1983 roku świętował swoje 40-lecie. Trzeba przyznać, że mało klubów kobiecych w Polsce może pod tym względem dorównać jubilatowi z Głogówka. Rolnik jest jednym z najstarszych wciąż istniejących klubów piłkarstwa kobiecego w naszym kraju.

Obchody czterdziestolecia rozpoczęły się od rozegrania zaległego meczu II ligi kobiet w którym Rolnik pokonał Sokoła Kolbuszowa Dolna 4:1. Następnie odprawiona została msza w kościele. Główną częścią obchodów była Gala Jubileuszowa w Centrum Kultury w Głogówku, która poprzedziła późniejsze przyjęcie. Obecne na niej były aktualne i byłe piłkarki Rolnika oraz wszyscy sympatycy klubu i postacie zasłużone w długoletniej działalności Rolnika.

Na Gali Jubileuszowej w Głogówku obecni byli specjalni goście tacy jak Tomasz Garbowski - prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej i członek zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, który w imieniu PZPN przekazał pamiątkową paterę. W imieniu Opolskiego Związku Piłki Nożnej pamiątkową paterę przekazał Marek Curyło - wiceprezes OZPN. Pamiątkowy grawer przywieźli także Grzegorz Morkis reprezentujący Komisję futsalu PZPN czy Roman Jaszczak, prezes Medyka Konin i jeden z najważniejszych działaczy piłki kobiecej w Polsce. Na gali obecna była także Nina Patalon, selekcjoner kobiecej reprezentacji Polski i działaczka PZPN.

Rolnik w rozgrywkach seniorskich rozpoczął grę w 1988 roku. Na początku lat 90-tych przez moment grał w lidze czeskiej. W latach 2000-2022 oraz 2019-2021 łącznie przez cztery sezony występował w Ekstralidze, czyli na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego. Obecnie gra w II lidze będącej trzecim poziomem rozgrywkowym. Przez lata Rolnik odnosił wiele sukcesów w piłce młodzieżowej zarówno w rozgrywkach związkowych, jak i w rozgrywkach LZS.

Klub z Głogówka wielu osobom może, a właściwie nawet powinien kojarzyć się z futsalem. Rolnik to jeden z najdłużej grających klubów w Ekstralidze futsalu, w której występuje obecnie. Juniorki Rolnika zdobywały medale w Młodzieżowych Mistrzostwa Polski w futsalu, a sam klub niejednokrotnie był gospodarzem rywalizacji o medale.

Założycielem klubu był Wilfryd Parchatka, który przez 36-lat był jego prezesem. W 2019 roku jego rolę przejął były długoletni trener w klubie Stanisław Dyja, a od początku tego roku włodarzem najbardziej znanego klubu kobiecego na Opolszczyźnie jest Krzysztof Pałka. To właśnie on wspólnie z Klaudią Golasz, ikoną Rolnika byli gospodarzami sobotniej gali.