Skra Ladies zamiast Skry Częstochowa

- Celem wydzielenia sekcji Ladies jest naturalne zwrócenie uwagi zarządów na sposób funkcjonowania poszczególnych sekcji.


Od trzech sezonów Skra Częstochowa gra na poziomie I ligi kobiet. W tym sezonie jest klubem liczącym się w grze o awans do Ekstraligi. W piątek, 16 lutego klub wydał komunikat na temat zmian w swojej strukturze organizacyjnej. Żeńska sekcja piłkarska Skry zostanie przejęta od Skra Częstochowa SA przez nowo utworzonego podmiotu pod nazwą FC Skra Ladies sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie.

- Mamy zatem ogromną przyjemność poinformować Państwa, iż finalizacja transakcji nabycia żeńskiej sekcji piłki nożnej Klubu Sportowego Skra Częstochowa planowana jest na początek lipca 2024 r. Po zakończeniu procesu nabycia żeńskiej sekcji piłki nożnej Klubu Sportowego Skra Częstochowa, FC SKRA LADIES sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie planuje uczestniczyć we wszelkich rozgrywkach piłkarskich Orlen 1 Ligi Kobiet - czytamy w komunikacie.

Zespół seniorek w dalszym ciągu będzie korzystał ze stadionu przy ulicy Loretańskiej. Tam też dalej będzie baza treningowa i klubowe biuro. Skra ma ambicję znaleźć się w ścisłej krajowej czołówce piłki kobiecej. - Dokładamy wszelkich starań aby konsekwentną pracą doprowadzić zespół „FC SKRA LADIES” do występów w najbardziej prestiżowej i jednocześnie najwyższej – w hierarchii – klasie rozgrywkowej czyli Orlen Ekstralidze Kobiet! - zapowiedzieli działacze na czele z prezesem, którym został Marek Jan Soberka.

Jest to kolejna zmiana organizacyjna w kobiecej piłce w Częstochowie. W 2019 roku KS Skra Częstochowa S.A. przejęła drużynę kobiet od Stradomia Częstochowa, którego zawodniczki grały wówczas w III lidze kobiet. Sporym echem w kraju odbiła się natomiast decyzja Rakowa Częstochowa, który w połowie 2023 roku, parę tygodniu po zdobyciu Mistrzostwa Polski w męskiej Ekstraklasie postanowił w rozwiązać drużynę piłkarek, która właśnie awansowała do III ligi. W historii częstochowskiej piłki kobiecej najwięcej osiągnął z kolei Gol Częstochowa, który w 2007 roku jako wicemistrz Polski grał nawet w Pucharze UEFA.