WSG Bydgoszcz wygrała AMPy w futsalu 2024

Zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet. Medale dla WSG Bydgoszcz, UBB Bielsko-Biała i UAM Poznań.

Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu to największe halowe wydarzenie w żeńskiej piłce nożnej. Ogólnopolska rywalizacja studentek po raz pierwszy odbyła się w 2008 roku jako Turniej o Puchar Zarządu Głównego AZS. Po trzech latach impreza ciesząca się coraz to większym zainteresowaniem przekształciła się w AMP.

Drużyny, aby zakwalifikować się do finału rozgrywanego w dniach 23-25 lutego w Warszawie musiały przejść przez eliminacje. Turnieje półfinałowe odbyły się w Poznaniu - dla uczelni z północnej części kraju oraz w Katowicach i Siemianowicach Śląskich - dla uczelni z południowej części Polski. W obu turniejach wystąpiło łącznie 37 uczelni z czego 15 mogło wywalczyć awans do turnieju finałowego. Strefowe półfinały wygrały w swoich strefach - Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Bielsko-Bialski - jak się później okazało dwa najlepsze zespoły także w turnieju finałowym.

Awans do turnieju finałowego uzyskało 15 drużyn, a gospodarz Uniwersytet Warszawski miał zapewnione miejsce w gronie finalistów. Z półfinału "A" w Poznaniu awansowało siedem drużyn, a z półfinału "B" w Katowicach awans uzyskało osiem drużyn. To podział według klucza z równym uwzględnieniem całkowitej liczby uczestników obu półfinałów. W gronie finalistów 10 z 16 drużyn to przedstawiciele szkół wyższych, które rok temu także zakwalifikowały się do turnieju finałowego.

AMP 2024 wygrała Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, która w finale pokonała absolutnego debiutanta w AMPach - Uniwersytet Bielsko-Bialski 2:0. Należy przy tym dodać, że pod szyldem WSG Bydgoszcz w tym roku wystąpiły zawodniczki futsalowego zespołu Słomniczanka Słomniki, które w latach ubiegłych w akademickiej rywalizacji brały udział jako przedstawicielki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zespół UBB Bielsko - Biała stanowiły natomiast zawodniczki Rekordu Bielsko-Biała, aktualnego mistrza Polski z rozgrywek Ekstraligi futsalu. Trzecie miejsce na podium zajął Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, akademicki mistrz kraju z dwóch poprzednich turniejów finałowych AMP.

Najwięcej bramek w turnieju strzeliła Julia Szostak z WSG Bydgoszcz. Za najlepszą golkiperkę turnieju finałowego uznana została Natalia Majewska z UBB Bielsko - Biała, natomiast tytuł najlepszej zawodniczki mistrzostw otrzymała Natalia Malota, kapitan mistrzowskiego zespołu WSG Bydgoszcz.