Sto zwycięstw SMS Łódź w elicie

To było jubileuszowe setne zwycięstwo UKS SMS Łódź w Ekstralidze. Łodzianki od początku prowadzi trener Chojnacki.


W rozegranej w ostatnią sobotę 14. kolejce Ekstraligi kobiet piłkarki UKS SMS Łódź pokonały na własnym boisku Rekord Bielsko-Biała 1:0. Gola na wagę zwycięstwa zdobyła Aleksandra Stasiak. Dzięki tej wygranej łódzki zespół wskoczył na trzecie miejsce w tabeli. Teraz przed nim batalia aby w pozostałych ośmiu kolejkach zachować miejsce dające brązowy medal. Na wyższe miejsce SMS w tym sezonie raczej nie ma co liczyć, bo musiałby przeskoczyć w tabeli Pogoń Szczecin bądź GKS Katowice. Chętnych na brąz oprócz SMS jest prawdę wielu - Sosnowiec, Wrocław, Gdańsk i Łęczna.

[ UKS SMS Łódź - Rekord Bielsko-Biała 1:0 ]

Wygrana z Rekordem była setnym zwycięstwem SMS w Ekstralidze. Statystykę gier w najwyższej klasie rozgrywkowej kobiecego futbolu w Polsce łódzki zespół ma bardzo dobrą. Składa się na nią 100 wygranych, 23 remisy oraz 50 porażek. UKS SMS Łódź w Ekstralidze kobiet gra od 2016 roku. Obecny sezon jest jego ósmym w krajowej elicie. Trzy ostatnie sezony SMS kończył z medalem - srebrnym w 2021 roku, złotem w 2022 oraz brązem w 2023 roku.

Sto zwycięstw to zasługa między innymi trenera. Marek Chojnacki prowadzi zespół od początku 2016 roku. Objął piłkarki, kiedy te grały jeszcze w I lidze. Jego angaż w kobiecy futbol, którego dokonał ówczesny i dalej urzędujący prezes Janusz Matusiak odbił się szerokim echem w całej polskiej piłce. Chojnacki przyjmując propozycję pracy z piłkarkami stał się pierwszym trenerem z najwyższą licencją UEFA PRO prowadzącym żeński zespół piłkarski w naszym kraju. W 50-letniej historii polskiego piłkarstwa kobiecego tylko parę razy zdarzało się aby trener pracujący wcześniej w Ekstraklasie kontynuował później swoją pracę z piłkarkami.

Przez osiem sezonów w Ekstralidze, przez 173 mecze i 100 wygranych skład SMS dość mocno się zmieniał. Dziś w zespole nie ma żadnej z zawodniczek, które uczestniczyły w debiutanckim sezonie gry łodzianek w elicie. Z tamtego okresu grające wtedy Kinga Kurek czy Marzena Salamon są już szczęśliwymi mamami. Katarzyna Konat gra w Hiszpanii przeciwko takim markom jak FC Barcelona czy Real Madryt. W niemieckiej Bundeslidze występują Martyna Wiankowska i Nikola Karczewska, a Klaudia Jedlińska gra w lidze francuskiej. Anna Wesołowska jest z kolei sędzią w Ekstralidze. To tylko niektóre nazwiska. Pod względem stażu w drużynie trenera Chojnackiego najdłuższy staż mają obecnie Paulina Filipczak, a dalej są Wiktoria Zieniewicz czy Dominika Gąsieniec.

Z obecnego składu ligi na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce oprócz UKS SMS Łódź po sto zwycięstw mają także Czarni Sosnowiec (13-krotny mistrz Polski), Śląsk Wrocław (wcześniej jako AZS Wrocław, 8-krotny mistrz Polski), Medyk Konin (4-krotny mistrz Polski) oraz Górnik Łęczna (3-krotny mistrz Polski).