Ćwierćfinał pod gwizdkiem Augustyn

Ewa Augustyn wraz z Pauliną Baranowską i Julią Bukarowicz poprowadziły w Lizbonie ćwierćfinał Champions League.


Rozegrane zostały pierwsze mecze ćwierćfinałowe UEFA Women's Champions League. Największą zaliczkę przed rewanżami zaplanowanymi na przyszły tydzień ma Chelsea, która w pierwszym meczu pokonała Ajax Amsterdam 3:0. W trzech pozostałych meczach padły natomiast stykowe wyniki 2:1. Tyle wygrała FC Barcelona z SK Brann, Olympique Lyon z Benficą Lizbona a także Paris Saint-Germain z BK Häcken. Każdy z zespołów, który wygrał pierwsze starcie ćwierćfinałowe w rewanżu będzie gospodarzem co daje pewnego rodzaju handicap do awansu do półfinału.

Mecz S.L. Benfica - Olympique Lyon (1:2) został poprowadzony przez przedstawicielki Kolegium Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Arbitrem głównym spotkania była Ewa Augustyn. Na liniach pomagały jej Paulina Baranowska oraz Julia Bukarowicz. Sędzią techniczną była zaś Lina Lehtovaara z Finlandii. Sędziami systemu VAR byli z kolei Tomasz Kwiatkowski i Bartosz Frankowski. Spotkanie w Lizbonie z trybun oglądało 19,736 osób.

Zarówno dla Augustyn, jak i Bukarowicz był to ich pierwszy mecz na tak dalekim etapie Ligi Mistrzyń. Z kolei Baranowska rok i trzy lata temu jako sędzia asystentka dochodziła do półfinału Champions League sędziują z zagranicznymi sędziami co jest najlepszym wynikiem Polek w Lidze Mistrzyń nie licząc Katarzyny Wierzbowskiej, która jako obserwator brała udział w meczach finałowych. Po Augustyn wcześniejszą sędzią, która dochodziła z gwizdkiem do ćwierćfinałów Ligi Mistrzyń była Monika Mularczyk, która czterokrotnie sędziowała ćwierćfinał w tym raz właśnie z Augustyn w 2021 roku jako sędzią techniczną.

35-letnia Ewa Augustyn pochodzi z Trójmiasta. Od początku 2015 roku jest sędzią międzynarodową. Od jedenastu sezonów prowadzi mecze na poziomie Ekstraligi kobiet. W 2021 roku została drugą w historii kobietą-sędzią, która poprowadziła mecz męskiej I ligi (drugi poziom rozgrywkowy). Jest sklasyfikowana wspólnie z Moniką Mularczyk w koszyku sędziowskim UEFA Elite skupiającym grono 24 najlepszych sędzi naszego kontynentu. Zanim rozpoczęła karierę sędziowską była piłkarką. Grała w Checzy Gdynia i Victorii Sianów.

W gronie ćwierćfinalistów Ligi Mistrzyń jest francuski Paris Saint-Germain, którego piłkarkami są Katarzyna Kiedrzynek, Paulina Dudek i Oliwia Szperkowska. Z kolei Emilia Szymczak gra w zespole rezerw FC Barcelony, która w tym sezonie broni pucharowego trofeum UWCL. Rewanże ćwierćfinałów odbędą się w terminie 27/28 marca, a półfinały są zaplanowane na dni 20/21 kwietnia oraz 27/28 kwietnia. Finał tegorocznej edycji Ligi Mistrzyń rozegrany zostanie 25 maja w Bilbao w Hiszpanii.