U19 leci do Bośni i Hercegowiny

Reprezentacja Polski U19 w Bośni i Hercegowinie rozegra turniej II rundy eliminacji Mistrzostw Europy. Stawką awans do finałów.

W dniach 3-9 kwietnia reprezentacja Polski U19, której selekcjonerką jest Katarzyna Barlewicz rozegra turniej drugiej i ostatniej rundy eliminacji UEFA Women's Under-19 Championship. Polki powalczą o awans do grona ośmiu finalistów Mistrzostw Europy juniorek. Wcześniej - dwa tygodnie temu - swój ponowy awans do grona najlepszej europejskiej ósemki wywalczyła reprezentacja Polski U17. Teraz starsze zawodniczki wśród, których jest 9 uczestniczek turnieju finałowego ME U17 z zeszłego roku postara się osiągnąć równie dobry wynik dla rocznika U19.

Turniej z udziałem czterech drużyn obędzie się w Bośni i Hercegowinie. Biało-czerwone swoje mecze będą rozgrywać w miejscowościach Bijeljina oraz Ugljevik. Najpierw w pierwszym meczu grupowym zmierzą się z Finlandią (3 kwietnia), później z będącą faworytem naszej grupy Holandią (6 kwietnia) oraz na zakończenie turnieju z gospodyniami - Bośnią i Hercegowiną (9 kwietnia). Wszystkie mecze będą rozpoczynać się o godzinie 15:00. Awans do mistrzostw Europy, które latem odbędą się na Litwie uzyska tylko zwycięzca grupy.

Podczas przygotowań do wyjazdu do Bośni i Hercegowiny podopieczne trenerki Barlewicz wzięły udział w rozegranym w końcówce lutego turnieju towarzyskim w Portugalii. Nasze reprezentantki spisały się na nim wyśmienicie wygrywając wszystkie swoje mecze. Kadrowiczki ograły wówczas kolejno Węgry 3:0 (gole Grzywińska, Szewczyk, Piętakiewicz), Portugarlię 3:2 (Cyraniak, Gutowska, Piksa) oraz Austrię 1:0 (Jędrzejewska).

W październiku podczas I rundy eliminacji rozgrywanej w Austrii nasza kadra zremisowała z Danią 1:1, uległa Austrii 0:4 oraz pokonała Czarnogórę 5:0. Do drugiej rundy eliminacji awansowała z trzeciego miejsca w czterozespołowej grupie. Awans Polek do finałów EURO U19 byłyby w tym roku niewątpliwym sukcesem. Ostatni i zarazem jeden jedyny raz reprezentacja Polski U19 w finałach mistrzostw Europy wystąpiła w 2007 roku. Za rok - w 2025 - Polska będzie natomiast gospodarzem UEFA U19 dzięki czemu będzie miała zapewnione miejsce w gronie ośmiu finalistów.

reprezentacja Polski U19
Oliwia Szewczyk (Ślęza Wrocław)
Wiktoria Kuprowska (ADO Den Haag, Holandia)
Aleksandra Bogucka (AIK Fotboll, Szwecja)
Martyna Gąsiorek (Rekord Bielsko-Biała)
Julia Gutowska (Rekord Bielsko-Biała)
Nicole Jendrzejczyk (Rekord Bielsko-Biała)
Jagoda Cyraniak (Górnik Łęczna)
Julia Piętakiewicz (Górnik Łęczna)
Sandra Urbańczyk (Górnik Łęczna)
Kinga Seweryn (GKS Katowice)
Zuzanna Grzywińska (Czarni Sosnowiec)
Paulina Piksa (Czarni Sosnowiec)
Julia Jędrzejewska (Pogoń Tczew)
Paulina Guzik (AZS UJ Kraków)
Maja Kuleczka (Lech UAM Poznań)
Oliwia Bałdyga (UKS SMS Łódź)
Gabriela Lewicka (Śląsk Wrocław)
Magdalena Półrolniczak (Śląsk Wrocław)
Dominika Szkwarek (Śląsk Wrocław)
Ewa Sikora (Stomilanki Olsztyn)