Mała Ekstraliga na półmetku

Liderem I ligi po jesieni jest UKS SMS II Łódź, lecz miejsca premiowane awansem zajmują Rekord i Stomilanki.


Ten sezon jest pierwszym w którym I liga kobiet jest ligą geograficznie centralną. Po ostatnim sezonie dwie grupy pierwszej ligi kobiet, które dotychczas funkcjonowały z podziałem terytorialnym na północ i południe zgodnie z reformą rozgrywek PZPN zostały przekształcone w jedną ogólnopolską grupę. Tym samym I liga kobiet stała się lustrzanym odbiciem kobiecej Ekstraligi. W obu ligach kluby rozgrywają bowiem po 22 kolejki i jeżdżą po całej Polsce.

[ tabela i wynik I liga kobiet ]

Po rundzie jesiennej liderem "małej Ekstraligi" jest UKS SMS II Łódź, który zgromadził 26 punktów. Z uwagi na fakt, iż rezerwy łódzkiego klubu ze względów regulaminowych nie mogą awansować do piłkarskiej elity to zimę na miejscach objętych awansem do Ekstraligi spędzą Rekord Bielsko-Biała i Stomilanki Olsztyn. Oba zespoły wygrały po 7 spotkań, po jednym zremisowały i po 3 przegrały co przekłada się na ilośc 22 zdobytych punktów.

Na miejscach premiowanych awansem są Rekord Bielsko-Biała i Stomilanki Olsztyn, które dość głośno wyrażają swoje plany o grze na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce. W stawce o awans liczą się także inne zespoły. Tarnovia Tarnów ma tylko dwa punkty mniej od Bielsko-Białej i Olsztyna, HydroTruck Radom znany także jako Sportowa Czwórka Radom ma trzy punkty mniej, a Pogoń Tczew i SWD Wodzisław Śląski mają pięć oczek straty do miejsc premiowanych dziś awansem.

Rundę jesienią bez zwycięstwa zakończyły dwa kluby z Mazowsza. Praga Warszawa i Piastovia ZAP Piastów nie wygrały jesienią żadnego meczu i mają solidarnie dziewięć punktów mniej niż UKS 3 Staszkówka Jelna zajmujące pierwsze bezpieczne miejsce w lidze pod względem utrzymania. Praga i Piastovia aby utrzymać się w centralnej lidze wiosną będą musiały wspiąć się na wyżyny swoich piłkarskich umiejętności. Będzie to zapewne dla nich zadanie niezwykle trudne, a pod względem matematycznym bardzo możliwe, że nawet i niewykonalne.

[ klasyfikacja strzelczyń po rundzie jesiennej ]

W klasyfikacji strzelczyń po 11 z 22 ligowych kolejek prowadzi 26-letnia Katarzyna Białoszewska z Tarnovii Tarnów, która strzeliła 12 bramek. O trzy bramki mniej mają Katarzyna Moskała z Rekordu Bielsko-Biała oraz Paulina Tomasiak z UKS 3 Staszkówka Jelna. Najwięcej bramek w jednym meczu strzeliła natomiast powracająca po długiej kontuzji Klaudia Adamek. Napastniczka Rekordu wbiła Piastovii Piastów cztery bramki w meczu wygranym przez jej zespół 12:0. Był to również najwyższy wynik, jaki padł jesienią w I lidze.