Lokalizacje Akademickich Mistrzostw Polski

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu odbędzie się w Warszawie. Półfinały odbędą się w Poznaniu i Katowicach.


Zarząd Główny Akademickiego Związku Sportowego na podstawie złożonych przez podmioty uczelniane ofert wybrał gospodarzy Akademickich Mistrzostw Polski w roku akademickim 2023/2024. Z perspektywy piłkarstwa kobiecego największe znaczenie w AMPowej rywalizacji ma futsal kobiet, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem w całym środowisku piłki kobiecej.

Gospodarzem turnieju finałowego z udziałem 16 drużyn, który odbędzie się najprawdopodobniej w drugiej połowie lutego będzie Uniwersytet Warszawski. Turniej kobiet będzie rozgrywany razem z turniejem męskim, który organizowany będzie także przez KU AZS UW. Dokładny termin trzydniowych mistrzostw będzie jeszcze ustalany.

Aby poszczególne drużyny zakwalifikowały się do warszawskiego finału będą musiały przejść tradycyjne już eliminacje, które zorganizuje UAM Poznań (dla uczelni z północy) oraz Akademicki Związek Sportowy w Katowicach (dla uczelni z południa kraju). Półfinały planowane są na przełom stycznia i lutego 2024 roku.

Warszawa i Poznań - można powiedzieć, że konkurs na organizacje finałów AMP w tym sezonie wygrały najbardziej popularne lokalizacje w historii AMP'ów, bo praktycznie co roku jeden z turniejów odbywa się właśnie w tych miastach. W tym roku innych chętnych do organizacji AMP w futsalu jednak brakowało.

Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu to największe halowe wydarzenie w żeńskiej piłce nożnej na poziomie seniorskim. Ogólnopolska rywalizacja studentek po raz pierwszy odbyła się w 2008 roku jako Turniej o Puchar Zarządu Głównego AZS. Po trzech latach impreza ciesząca się coraz to większym zainteresowaniem przekształciła się w AMP.

Ostatnie Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet odbyły się w Gdańsku, a wygrał je Uniwersytet im. Adama Mickiewicza z Poznania.

W roku akademickim 2023/2024 odbędą się także Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej kobiet na małych boiskach trawiastych. Ich gospodarzem będzie Politechnika Gdańska - turniej w czerwcu.