Praga Warszawa i AKS Zły Warszawa jednością

Dwa stołeczne kluby z II i III ligi, które grały na tym samym boisku łączą się w jeden. Powstał Zły Praga Warszawa.

Doszło do fuzji dwóch warszawskich klubów piłkarskich. Wyłącznie kobieca Praga Warszawa połączyła się z AKS Zły Warszawa, który posiadał zarówno męską, jak i żeńską drużynę piłkarską. To konsolidacja kobiecego futbolu na warszawskiej Pradze. Oba kluby wywodzą się właśnie z praskiej strony Warszawy i oba swoje mecze rozgrywały na obiekcie ze sztuczną nawierzchnią przy ulicy Kawęczyńskiej 44, najbardziej charakterystycznym miejscem dla kobiecej piłki w stolicy.

Nazwa „Praga" Warszawa na mapie piłkarstwa kobiecego pojawiła się już w latach 90-tych. Początkowo dziewczynki grały w Parafialnym Klubie Sportowym Praga Warszawa. Po czasie drużyna została jednak wydzielona z PKS i w grudniu 2001 roku powstał oddzielny podmiot prawny - MUKS Praga Warszawa. Stołeczny klub, mimo iż nigdy nie osiągał konkretnych sukcesów w piłkarstwie seniorskim to od początku swojego istnienia był znany w całej Polsce za sprawą znakomitego szkolenia młodzieży.

Najlepsze czasy Praga Warszawa ma już za sobą - w tym grę przez trzy sezony w Ekstralidze. Ostatnio Prażanki do samego końca walczyły o utrzymanie w II lidze kobiet. Po wieloletnich sukcesach juniorek pozostało już tylko wspomnienie. Praga podobnie jak choćby Medyk Konin była potężna w czasach kiedy piłka kobieca w Polsce miała jeszcze charakter bardziej amatorski, a właściwie to szkolno-amatorski. W ostatnich latach klub z prawobrzeżnej części stolicy zyskał dużą konkurencje w mieście jak choćby Diamonds Academy, Legia Warszawa czy Polonia Warszawa. W nowej rzeczywistości klubom kobiecym budującym podwaliny piłkarstwa kobiecego w naszym kraju trudno odnaleźć się w nowej rzeczowości. Praga odnosząca coraz słabsze wyniki była tego smutnym przykładem.

Najbardziej utytułowany klub kobiecy na Mazowszu łączy się, a właściwie jak mówi się w środowisku zostaje przejęty przez Alternatywny Klub Sportowy Zły Warszawa (nazwa zainspirowana powieścią Leopolda Tyrmanda pt. „Zły”), który od 2016 roku uczestniczy w rozgrywkach kobiecych. Najpierw przez trzy sezony grał w mazowieckiej IV lidze kobiet, a ostatnie trzy spędził w międzywojewódzkiej III lidze kobiet. Rok temu liczył się w walce o awans do drugiej ligi, a ostatni sezon zakończył na 5. miejscu za plecami Wisły Płock, Polonii Warszawa, Legii Warszawa i Dargflu Tomaszów Mazowiecki.

Praga i AKS po połączeniu zagrają pod nazwą Zły Praga Warszawa w II lidze kobiet, Centralnej Lidze Juniorek U16 oraz młodzieżowych rozgrywkach juniorskich na Mazowszu. Prezesem klub po konsolidacji została Karolina Szumska, dotychczasowa prezes Złego. Wiceprezeskami będą Weronika Nowakowska i Marta Budner. Jako członek zarządu do władz klubu wszedł Marek Anglart dotychczasowy prezes Pragi, twórca jej sukcesów oraz jeden z najbardziej znanych działaczy piłki kobiecej w naszym kraju.