Pięć lat po złocie U17

Czas szybko płynie. Pięć lata temu reprezentacja U17 zdobyła mistrzostwo Europy. Kto pamięta nazwiska?

Piątek, 28 czerwca 2013 - to był dzień polskiej piłki nożnej kobiet. Reprezentacja Polski U17 kilka dni wcześniej po raz pierwszy pojechała na turniej finałowy mistrzostw Europy do szwajcarskiego Nyonu. W pierwszym meczu, którym był półfinał biało-czerwone pokonały Belgię 3:1. Gole strzelały wówczas Katarzyna Konat, Paulina Dudek i Ewa Pajor. W wielkim finale Polki stanęły naprzeciwko Szwedek.

Finał był transmitowany na kanale Eurosport. Emocję rozpoczęły się już z pierwszym gwizdkiem, bo nasza kadra stanęła przed szansą na pierwsze historyczne złoto. W 13. minucie Dominika Dereń dośrodkowała piłkę w pole karne, po chwili futbolówka znalazła się pod nogami Eweliny Kamczyk i było 1:0. To była pierwsza kulminacja emocji. Druga kulminacja nastąpiła w 80. minucie po końcowym gwizdku sędzi. Po tym była już tylko radość i łzy szczęścia.

Ewa Pajor została wybrana przez UEFA najlepszą zawodniczką turnieju finałowego. To właśnie zresztą ona ze wszystkich „złotek” zrobiła największą karierę. Od trzech lat jest piłkarką VfL Wolfsburg, który po francuskim Olympique Lyon jest drugim najważniejszym klubem w Europie. Pół roku temu Paulina Dudek, która w meczu finałowym U17 była kapitanem reprezentacji odeszła z Medyka Konin do francuskiego PSG. Jej transfer był rekordowy w historii polskiej piłki kobiet, bo Francuzi zapłacili za nią 20 tysięcy euro.

Autorka gola na wagę mistrzostwa Europy - Ewelina Kamczyk teraz drugi raz z rzędu została królową strzelczyń Ekstraligi. Napastniczka Górnika Łęczna zdecydowała się robić piłkarską karierę w Polsce. Razem z nią w Łęcznej grają także Gabriela Grzywińska, Sylwia Matysik i Dżesika Jaszek. To największe grono medalistek grających teraz w jednym klubie. Cztery lata temu jak Medyk zdobywał swoje pierwsze mistrzostwa też bazował na medalistkach U17.

Niestety dla części piłkarek z tamtego składu po latach nawet nasza krajowa Ekstraliga okazała się poziomem zbyt wysokim i grają w niższych ligach tak jak Urszula Wasil, Anna Okulewicz czy ostatnio także Karolina Ostrowska. Ostatnio nie grają w piłkę już Magdalena Gozdecka i Katarzyna Gozdek, którą od pamiętnych mistrzostw prześladowały poważne kontuzje.

Trenerem, który stworzył zespół na miarę naszego największego reprezentacyjnego sukcesu w historii kobiecej piłki był Zbigniew Witkowski. Po triumfie z kadrą siedemnastek selekcjoner miał nadzieje, że PZPN umożliwi mu dalszą pracę ze swoim rocznikiem w kadrze U19. Niestety niecały rok po wywalczeniu medalu Witkowski został zwolniony. Złota reprezentacja Polski U-17 została uznana Drużyną Roku 2013 według tygodnika „Piłka Nożna".

W tym roku reprezentacja U17, prowadzona przez następce Witkowskiego trener Ninę Patalon awansowała ponownie do turnieju finałowego Mistrzostw Europ U17. Teraz jednak o sukces było o wiele trudniej. Pięć lat temu w turnieju finałowym grały tylko 4 drużyny i były dwa mecze. Teraz drużyn jest 8, a żeby dojść do finału trzeba rozegrać trzy mecze grupowe i półfinał. Polki swój udział w mistrzostwach rozegranych na Litwie zakończyły na 7. miejscu.

Spośród 18 piłkarek, które brały udział w turnieju finałowym później w reprezentacji Polski "A" zadebiutowało 11 medalistek.

Złote medalistki mistrzostw Europy U17 z 2013 roku
w nawiasie klub z rundy wiosennej obecnego sezonu
Anna Okulewicz (Stilon Gorzów Wielkopolski), Kinga Szemik (USA, University of Texas Rio Grande Valley), Karolina Ostrowska (Gol Częstochowa), Gabriela Grzywińska (Górnik Łęczna), Katarzyna Konat (UKS SMS Łódź), Dominika Dereń (AZS PWSZ Wałbrzych), Urszula Wasil (Piastovia Piastów), Patrycja Michalczyk (Olimpia Szczecin), Katarzyna Gozdek (bez klubu), Katarzyna Michalska (AZS PSW Biała Podlaska), Sylwia Matysik (Górnik Łęczna), Anna Rędzia (AZS PWSZ Wałbrzych), Paulina Dudek (Francja, Paris Saint-Germain), Magdalena Gozdecka (bez klubu), Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna), Anna Zapała (AZS UJ Kraków), Ewa Pajor (Niemcy, VfL Wolfsburg), Dżesika Jaszek (Górnik Łęczna)